ALTIN 1.001,28
DOLAR 18,5765
EURO 18,6323
BIST 4.331,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Az Bulutlu

Yeşil Pasaport Nedir? Şartları, Başvuru ve Yenileme

16.04.2019
A+
A-
Yeşil Pasaport Nedir? Şartları, Başvuru ve Yenileme

Yeşil pasaport hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Yeşil pasaport denildiği zaman aklımıza direk memurlar geliyor olabilir bu durum çok normal çünkü bu pasaport devlet memurlarına verilen bir pasaport türüdür.

Ancak sadece devlet memurları demek çok yanlış olur, bunun içerisinde kamuda görev yapmış kişilerde bulunmaktadır. Bu pasaportun ne olduğunu daha iyi anlamak için bir başlık açtık. Gelin yeşil pasaportun en anlama geldiğini öğrenelim.

Yeşil Pasaport Nedir? 2021

Yeşil pasaport kamu görevlilerine verilen ve 5 yıllık bir süresi olan ayrıcalıklı diyebileceğimiz bir pasaport türüdür. Bu pasaport daha fazla dolaşım imkanı sağlar. Yeşil pasaport kimlere verilir? Kısacası yeşil pasaport devlet memurlarına verilir diyebiliriz nacak her devlet memuru da yeşil pasaportu hemen alamaz belli kuralları vardır. Zaten Türkiye’de kamu görevlisi olarak çalışan kişilerin yaklaşık %5’i bu pasaporta hakkına sahip olabiliyor. Yeşil pasaport almanın şartlarını yazdığımız zaman neden az kişinin aldığını daha iyi öğreneceksiniz.

Yeşil pasaport avantajları

 • 160 ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı tanır.
 • Bordo pasaport ile yalnızca 102 ülkeye vizesiz gidebilirsiniz.
 • Pasaport için harç bedeli ödemezsiniz. (yalnızca 2019 yılında belirlenen 133 TL defter bedeli ödersiniz.)
 • En az 6 ay en fazla 5 yıl geçerlidir.
 • Avrupa Birliği’ne üye bütün ülkelere vizesiz seyahat özgürlüğü (ABD’ye gidebilmek için vize almak şarttır.)
 • Normalde 2019 yılında pasaport harcı için 656 lira ödenmesi gerekirken, yeşil pasaporta böyle bir ücret vermek zorunda kalmazsınız.
 • Vize derdiyle uğraşmazsınız.
 • Pasaport üzerinde “special passport” yazmaktadır, yani bu pasaport özeldir. 
 • Yeşil pasaportunuz devlet güvencesi altındadır.

Yeşil Pasaport Kimlere verilir? Şartları Nelerdir?

Yeşil pasaport memur denilince hemen akla gelen bir pasaport türü olduğu için kamu görevlilerine ve eski bürokratlara verilmektedir. Gelin kimlerin yeşil pasaporta nasıl alınır şartlarıyla birlikte öğrenelim. (2019 yılına göre ücretler ve şartlar güncellenmiştir.)

Devlet Memurları

Sürekli yeşil pasaporta sahip olabilecek kişilerin devlet memuru olması gerektiğini söyledik. Ancak devlet memurları belli bir kademeye gelince bu pasaporta sahip olabiliyor. Devlet memurları arasında derece ve kademe hesapları vardır. Bu kademelerden en yükseği 1 en düşüğü ise 13’tür. İlk defa kamu görevlisi olarak mesleğe başlayan kişi hemen 13. kademeden başlamayabilir, göreve başlarken eğitim durumu, çalışma yılı, askerlik durumu gibi faktörler kademeyi etkiliyor. Örnek verecek olursa üniversite mezunu (4 yıllık) birisi memurluğa ilk kez başladığında 9/1 kademesine sahip olurken, 1 sene görev yaptıktan sonra kademesi ilerler ve 9/2 olur. 657. sayılı kanuna bağlı olan devlet memurlarında kademe her 3 yılda bir ilerler. Kademesi 1,2 yada 3 olan devlet memurları yeşil pasaport hakkına sahip olabilirler.

Görüldüğü gibi kamu görevlilerinde kademenin yükselmesi zaman bağlı olabileceğinden dolayı belli bir yaş sonrasında bu ayrıcalıklı pasaporta sahip olunabiliyor. Yani her devlet memurunda yeşil pasaportu görmeniz mümkün değildir.

Öğretmenler

Öğretmenler ne zaman yeşil pasaportlarını alabilir diye merak eden öğretmen okuyucularımız bulunmaktadır. Öğretmenlerde 657. sayılı kanuna tabii oldukları için devlet memurları sayılmaktadır. Öğretmenler arasında da kademe ve derece farklıları da mevcuttur.

Öğretmenlerin yeşil pasaport sahibi olabilmeleri için kademe ve derecelerinin 3,2 veya 1 olması gerekir. İlk kez atanan öğretmen adayı göreve 9/1 kademe derecesi ile başlar. Öğretmenlikte de en büyük kademe derecesi 1’dir. Her 3 yılda bir kademe ilerler. Yani 15 yıl çalışan bir öğretmen eğer sicilinde bir olumsuzluk yada kademe durdurulma cezası da almadıysa yeşil pasaporta sahip olabilir. 15 yıl çalışan öğretmenin kademesi 3 olacaktır.

TBMM Eski Üyeleri

Görevleri esnasında siyah pasaport kullanan milletvekilleri emekli olduklarında yeşil pasaport sahibi olabilirler. bunun için herhangi bir şart mevcut değildir. Her emekli olan milletvekili siyah pasaportunu bırakır ve yeşil pasaportuna geçiş yapar.

Eski Bakanlar

Yine aktif olarak bakanlık yapan kişiler görevleri süresince siyah pasaport kullanmaktadır. Tıpkı milletvekilleri gibi bakanlarda emekli olunca yeşil pasaportunu kullanmaya başlarlar.

1,2 ve 3 kademesine gelmiş kadrolu kamu görevlileri

Devlet memuru 657. saylı kanuna mensup kadrolu çalışanlardır. Ancak kamu görevliler deyince bunun içerisinde sözleşmeli çalışanlarda bulunmaktadır. Devlet kadroları içerisinde sözleşmeli olarak çalışan 1,2 ve 3. kademelere gelirse yeşil pasaporta sahip olabiliyorlar.

Büyükşehir, İl ve ilçe belediye başkanları

İl ve ilçelerde görev yapmakta olan belediye bankaları da herhangi bir şart olmaksızın görev sürelerince yeşil pasaport hakkında yararlanabilirler. Görevleri sona erince bu haktan yararlanamamaktadırlar.

Devlet sporcuları

Hangi spor dalı olursa olsun, devlet sporcu unvanına sahip kişiler şart olmaksızın yeşil pasaport hakkına sahip olabilirler. Ayrıca devlet tarafından devlet sporcularına aylık belirli bir ücret de veriliyor.

Halk Bank, Ziraat Bankası ve Emlak Bankası Çalışanları

 • Yukarıdaki bankalar eskiden devlet bankalarıydı ve sonrada özelleştirildi. Özelleştirilmeden önce bu pasaportu elde etmiş olanlar,
 • Kuruluş sermayesinin en az %51 devlete ait olan kamu kuruluşları
 • Sigorta yönünden T.C. Emekli Sandığı’na bağlı kişiler
 • 4603 Sayılı İş Kanuna tabii olanlar

İhracat Yapan İş Adamları

Yılık ortalama 1 miyon dolar üzerinde ihracat yapan firma sahiplerinin de yeşil pasaport hakkı bulunmaktadır.

İş adamının bu haktan yararlanabilmesi için;

 • Bu yasa sonucunda devlete karşı herhangi bir suçlardan hüküm giymemesi
 • Devletin güvenliğine karşı suçlar işlememiş olmak ve düzene karşı suçlar, zimmet, rüşvet hırsızlık yapmaması
 • B upasaport hakkından yararlanabilmek için Ekonomi Bakanlığı’nın Talep Formu‘nu doldurup üyesi olduğunuz İhracat Birliği’ne başvuru da bulunmalısınız.

Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Anneme  yeşil pasaport alabilir miyim? Eğer siz yeşil pasaporta sahipseniz, ailenizdeki bazı bireylerde bu pasaportu kullanma hakkına sahip oluyor. Peki nasıl mı oluyor? Gelin öğrenelim.

Bu haktan yararlanacak bazı aile bireyleri;

 • Eşiniz
 • 18 yaş altı çocuklarınız
 • 18 ila 25 yaş arasında olup da, sizinle beraber yaşıyor, evli değilse ve herhangi bir sigortalı iş de çalışmıyorsa aktif olarak da öğrenime devam ediyorsa bu pasaporttan yararlanabilir. (25 yaş altındaki kişiler öğrenci olduklarını kanıtlamak zorundadırlar.) 2
 • Yaşı kaç olursa olsun zihinsel, ruhsal yada bedensel engelli çocuklar sizinle beraber yaşıyorsa, bekar ve herhangi bir işte de çalışmıyorsa yeşil pasaporttan yararlanabilirler. Engellilik durumu devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile kanıtlanmalıdır.)

Eşler İçin Gereken Şartlar

Eşi yeşil pasaporta sahip olan birisi hiç pasaportu olmasa bile şartsız bu pasaportun ayrıcalıklarından yararlanabilir.

Çocuklar İçin Gereken Şartlar

 • Annesi yada babası yeşil pasaporta sahip çocuklar 25 yaşına kadar öğrenim gördükleri taktirde bu pasaportu kullanabilirler. Öğrenim süreleri bitince doğal olarak bu pasaportun da süresi bitmiş olur ve hemen pasaportu iptal ettirmelidirler.
 • Kız çocukları 25 yaş altında evlenirlerse yeşil pasaport hakkından mahrum kalırlar.
 • Ailede bir bireyin bu pasaporta sahip olması yeterlidir. Her aile bireyi pasaportları olmasa bile bu ayrıcalıklı pasaportlardan yararlanma hakkına sahiptir. Tabii şartları uyguladıkları taktirde aman unutmayınız.
 • Anne yada babasından dolayı bu pasaporta sahip bir birey şartlardan biri olan SGK işte çalışma kuralını çiğneyip bir işe girerse, bu haktan yararlanamaz ve pasaportu iptal edilir.
 • Varsayalım ailenizden dolayı yeşil pasaporta sahip oldunuz ve ailenizden uzak farklı bir şehirde okumaya gittiniz tam o süre zarfında pasaportunuzun süresi bittiyse hemen telaş yapmayınız. Bulunduğunuz ilde ki nüfus müdürlüklerine giderek pasaport uzatma işlemlerini yapabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Süresi Ne Kadardır?

Özel ve ayrıcalıklı bu pasaportun süresi bulunduğunuz konum ve amirinizin başvurusuna göre değişmektedir. En az 6 ay en fazla 5 yıldır ve bu süre İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Yeşil pasaport yenileme: Daha öncesinde pasaportların süreleri bittiğinde yeni bir kaşeyle yenilenirdi .Fakat artık yeşil pasaportunuzun süresi bittiyse tekrardan pasaport çıkarma işlemleri uygulamanız gerekiyor.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil Pasaport Başvuru

Yeşil Pasaport Başvuru

Eğer yeşil pasaportu alabilecek şartlardan en az birini karşılıyorsanız bunun için pasaport için gerekli evrak adlı yazımızı okuyabilirsiniz. O yazıda yapmanız gereken bütün her şeyi detaylı bir biçimde yazdık. Ancak yinede yeşil pasaport nasıl alınır, ne yapmam gerekiyor? Gibi soruların cevaplarını verelim.

Yeşil pasaportunuz alabilmek için yukarıdaki şartlardan en az birini karşılıyorsanız öncelikle İçişleri Bakanlığı’na yeşil pasaport talep yazısı yazmanı gerekiyor. Bu talep yazısının örneğini aşağıda verdik.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

 • Bu pasaport için gerekli şartlardan en az birini karşılamanız gerekiyor.
 • Bir kamu görevlisi yada öğretmenseniz kademe dereceniz 1,2 yada 3 olmuşsa öncelikle çalıştığınız kuruma yeşil pasaport için bir dilekçe yazıyorsunuz, sonrası kurumunuz bu dilekçeyi işleme koyuyor ve sizin için bir üst yazı yazılıyor bu yazıda derece ve kademenizden bahsediliyor ve kurum amiriniz bunu onaylıyor. Sonrasında il nüfus müdürlüklerinde yeşil pasaportunuzun almak için sizden kurumunuzdan aldığınız üst yazı ve ekleri istenecektir.
 • Yeşil pasaport için gerekli talep formunu indirin.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslı da yanınızda olsun.)
 • Daha önce pasaport aldıysanız o pasaportların aslı
 • 2 adet biometrik vesikalık fotoğraf (Yoksa en yakın fotoğrafçıya gidiniz ve pasaport için biometrik fotoğraf istiyorum deyin hemen halledecektir.)
 • Reşit yada engelli vatandaşların almış oldukları muvakatname
 • Defter bedeli ödediğinize dair dekont

Yeşil Pasaport İçin Defter Bedeli Ödeyiniz

Almış olduğunuz bu pasaportlarda harç bedeli yoktur, bordo pasaportlarda harç bedeli ödenirken yeşil pasaportlar için sadece defter bedeli ödemeniz yeterlidir. 2019 yılında yeşil pasaportlar için defter bedeli 133 TL’dir.

Aşağıda yer alan herhangi bir bankaya giderek yeşil pasaportum için defter bedeli yatırmak istiyorum demeniz yeterlidir. Parayı yatırdıktan sonra görevli size defter bedelinin makbuzunu verecektir bu makbuzu kaybetmeyin çünkü başvuru yaparken size gerekli olacaktır. Bankalarda bütün işlemler T.C. Kimlik numaranız üzerinden yapılacağı için nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda bulunsun.

İşte defter bedelini yatırabileceğiniz bankalar;

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Anadolubank
 • Arap Türk Bankası
 • Citibank
 • Denizbank
 • BurganBank
 • FibaBanka
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • ICBC Turkey Bank A.Ş.
 • TurkishBank
 • Turkland Bank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra İl Nüfus Müdürlüğü’nde randevu almanız gerekiyor

İl Nüfus Müdürlüğü’nden Randevu Alın

 • İlk önce epasaport.gov.tr sitesine giriyoruz. Burada 3. sırada bulunan Pasaport Randevu Al kısmına tıklıyoruz. Bir bilgi kutucuğu gelecek kabul ediyorum seçeneğine tıklayınız.
 • Sonrasında bir sayfa açılacak yine 3. sırada olan Hususi Pasaport (Yeşil) kısmını seçiyoruz. Sonrasında diğer bölümleri tamamlıyoruz.
 • Sonrasında işlem yapacağımız ili seçiyoruz. İli seçtikten sonra çıkan sayfadan kendinizin yada başka bir aile bireyi için başvuru yapacaksanız ilgili ismi seçip randevu alıyorsunuz

Yeşil Pasaport Ne Zaman Teslim Edilir?

Pasaportum ne zaman gelir? Yeşil pasaportum ne zaman teslim edilir? Kaç günde gelir? Yeşil pasaportunuz için başvuru yaptıktan sonra, İl Nüfus Müdürlüğü tarafından pasaportunuz 10 gün içerisinde başvuruda belirttiğiniz adresinize PTT aracılığıyla gönderilir.

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.