ALTIN 1.029,02
DOLAR 17,3200
EURO 18,1599
BIST 2.514,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Nasıl Çıkarılır?

28.08.2019
A+
A-
Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Yeni bebek heyecanı yaşamış yada yaşayacak olan anne ve baba adayları için bu yazımızda yeni doğan bebeğe kimlik nasıl çıkarılır onu yazacağız. Bu yazı sayesinde yeni doğmuş olan bebeğiniz için kolaylıkla kimlik çıkarabileceksiniz. Kimlik çıkarmanız sonucunda alabileceğiniz doğum parası hakkında da detaylı bilgilere yazı içerisinde yer vereceğiz.

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Yeni bir bebeğiniz olduysa ve artık kimlik çıkartmak istiyorsanız bunun için bulunduğunuz İl yada ilçede bulunan herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Buradan sıra alıp yada sıra yoksa doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Kimlik çıkartmak için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Bebeğimiz hemen doğdu hemen kimlik çıkartmak zorundayız diye kendinizi zor duruma sokmayınız. Bulunmuş olduğunuz yer en yakın Nüfus Müdürlükleri yeni doğan bebeğe kimlik çıkartmada sizlere yardımcı olacaktır.

Türkiye vatandaşlığı olup da bebeği olan kişiler bebeklerine Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı kimliği çıkarmak için bulundukları ülkedeki konsolosluklara başvuru yapmalıdırlar.

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Başvuru Evrakları

Bebeğiniz hangi hastanede doğmuşsa o hastane anne veya babaya 3 – 4 tane doğum belgesi vermektedir.

 • Doğum Belgesinin 1 tanesini çalışmış olduğunuz iş yerine vermeniz gerekebilir.
 • Bir diğer doğum belgesini SGK’ya doğum yardımı için verilebilir.
 • Bir diğer doğum belgesini de bebek için kimlik çıkartmak için kullanılmalıdır.

Yeni doğan bebeğiniz için kimlik başvurusu yaparken yanınızda mutlaka doğum belgesi olmak zorundadır. Aynı zamanda kimlik başvuru yapacak anne yada babanın nüfus cüzdanı da yanında olmalıdır.

Unutmadan birde bebeğinizin ismi lazım olacak 🙂

 • Varsayalım ki baba bebeği için kimlik çıkartmaya gitmişse başvuru da nüfus kimliği yanında olmalıdır. Ya da annesi başvuru yapıyorsa annenin kimliği gereklidir.

Evde Doğan Bebeğe Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Bebeğiniz hastane ortamında değilde evde doğduysa kimlik çıkartmaya gittiğinizde sözlü olarak bildirebilirsiniz. Bebeğiniz evde doğduğu için kimlik başvurusu yaparken anne veya babanın nüfus cüzdanının olması yeterlidir. 

Yeni Doğan Bebeğin Kimliği Ne Kadar Sürede Çıkarılmalıdır?

Ülkemizde mevduat gereği yeni doğan bebeklerin en az 30 gün içerisinde Nüfus Müdürlüklerine bildirilmesi gerekir. Yurt dışında yaşayan vatandaşların konsolosluklara bunu bildirmesi 60 gündür. Eğer zamanında bildirim yapılmazsa başvuru esnasında değerli kağıt ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 • Yeni doğan bebeğinize kimlik çıkartmak için çok beklemeyiniz. Başvuru esnasında ücret ödemek istemiyorsanız 30 gün içerisinde kimlik başvurusunu yapmalısınız. Bebeğinizin kimliğinin çıkmasıyla doğum yardımı da alabilirsiniz.  (Doğum yardımı hakkında bilgi için tıklayınız.)

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Hastane de Çıkabilir Mi?

Yakın zamanlarda tüm haber siteleri ve televizyon kanallarda yeni doğan bebeklere kimlik başvurusunun hastanede yapılacağı haberleri yayımlanmıştı. Ancak bu uygulama henüz deneme aşamasında ve çok yaygınlaşmış bir durum değildir. Son yıllarda bununla ilgili de pek yeniş haber ortaya çıkmadı. Bundan dolayı yeni kimlik başvurusu için mutlaka Nüfus Müdürlüklerine gidilmelidir.

Yeni doğan bebeğin kimlik başvurusunun hastanede olması birtakım sorunları ortaya çıkaracaktır. Ailenin bebeklerine isim belirlemesi aşamasında acele etmeleri o aileyi zora sokacak ve memnuniyetsizlikler oluşacaktır. Bu uygulama henüz  deneme aşamasında olduğu için yeni kimlik başvurusu halen Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bundan dolayı eşinizin doğum yaptığı hastaneye yeni kimlik başvurusunu hastaneye mi yapacağız diye sormanıza gerek yoktur.

Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Başvurusu İçin Randevu Alacak Mıyım?

Yeni doğmuş bebeğiniz için kimlik çıkartmak amacıyla Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almak zorunda değilsiniz. Fakat bazı önemli hususlara dikkat etmelisiniz. Aşağıya madde şeklinde yazdık.

 • Nüfus Müdürlüğünden randevu alırken sizden T.C. Kimlik Numarası isteyecektir. Yeni doğmuş olan bebeğinizin henüz T.C. Kimlik Numarası olmadığı içinde doğrudan randevu alamayacaksınız. O yüzden randevu almanıza gerek yoktur. İşlem T.C. Kimlik numarası üzerinden yapıldığı için böyle bir durum oluşuyordu.
 • Nüfus Müdürlükleri yeni kimlik çıkartmalarında randevusuz başvuruları kabul etmektedir. Fakat Nüfus Müdürlüğüne gittiğinizde sizden önce randevu alıp işlem yapan kişiler olabilir. Bu yüzden sırada bekleyebilirsiniz. Zaten gidince sizi yönlendireceklerdir.
 • Eğer nüfus müdürlüğünde sıra beklemeyiz bizim zamanımız yok diyorsanız, ALO 199 hatlı numarayı arayıp Nüfus Müdürlüğünden özel randevu alıp işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

 Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Yeni doğmuş bir bebek için kimlik başvurusunu yalnızca anne ve baba yapabilir. Eğer anne ve baba kimlik başvurusu için müsait değilse aile yakınlarında dede, anne anne, babaanne, dayı, hala veya teyzeye vekalet verip bebekleri için kimlik çıkartabilirler.

Başvuruyu Yaptım Kimliği Ne Zaman Teslim Alacağım?

Yeni doğan bebeğe kimlik başvuru yaptıysanız kimliğiniz başvuru esnasında belirtiğiniz adresinize 10 gün iş günü içerisinde PTT aracılığıyla ulaşacaktır. Kimliğin elinize çabuk geçmesi için kimliği kimin alacağını başvuru sürecinde belirtmeniz de fayda vardır.


Buraya kadar yeni doğan bebeğe kimlik nasıl çıkarılır sorusunun cevabını öğrendiniz. Şimdi bebeğinize isim koyarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bebeğinizin kimliğinde neler yer alacağı konusunda bilgiler verelim.

Yeni Doğan Bebeğinize İsim Koyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yeni doğan bebeğe kimlik başvurusunu anne ve babalar yapabilir ancak bazı durumlarda anne ve babanın durum gereği zamanı olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda yakın akrabalara vekalet verilip kimlik çıkartılabilir.
 • Başvuru esnasında sizden yeni doğan bebeğinizin ismi sorulacaktır, bu konuda dikkat etmeniz gereklidir. Eğer belirlemiş olduğunuz isim çok yaygın değil ve söylenmesi zor ise, formu doldururken dikkat edip ismi doğru bir şekilde yazmaya özen gösteriniz. Size verilecek onay formuna ismi yazarken dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz. Daha sonra bebeğinize verdiğiniz ismi sevmezseniz bu ismi sadece mahkeme yoluyla değiştirebilirsiniz. Bu konuda şu yazı size yardımcı olabilir. İsim değişikliği nasıl yapılır?
 • Yeni doğan bebeğe devlet kimlik ücreti almıyor. 30 gün içinde başvuru yaptıysanız değerli kağıt ücreti ödemek zorunda değilsiniz. Bundan dolayı bebeğinizin kimliğini çok geciktirmeden çıkartınız.
 • Başvuru yapan kişinin mutlaka yanında nüfus kimliği olmalıdır.

Yeni Doğan Bebeğin Kimliğinde Doğum Yeri

Yeni doğan bebeğe kimlik başvurusunda bebeğin doğum yeri neresi yazılır sorusu sıklıkla geliyor. Bu durum Nüfus Hizmetleri Kanunun 29. Maddesine göre düzenlenmiştir. Aşağıda gerekli bilgiler yer almaktadır.

 • Bebeğiniz köy veya ilçede doğduysa doğum yeri köyünde bağlı olan ilçe olarak yazılır.
 • Bir ilin merkezine bağlı köy, mahalle belde gibi yerlerde doğan bebeklerin doğum yerine o ilin ismi yazılmaktadır.
 • Bebek ilin merkezinde doğmuşsa doğum yerine o ilin adı yazılır. (Ankara’da doğan bir bebeğin doğum yerine Ankara yazılır.)
 • Yurt dışında doğan bebeklerin doğum yerine o ülkenin adı yazılır. (Ünlüler genellikle bunun için yurt dışında doğum yapıyorlar.)

Yeni Doğan Bebeğe Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Türkiye Devleti yeni doğan bebeklere doğum yardımı yapmaktadır. Bu doğum yardımı Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu doğum yardımı tüm annelere şart aranmaksızın yatmaktadır. Devlet bu konuda herhangi bir şart aramıyor, anne ister çalışsın ister çalışmasın ücret ödemesini yapıyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için bir yazı hazırladık, aşağıda gerekli linki bulabilirsiniz.

Doğum Yardımı Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi

Yeni doğan bebeğe kimlik nasıl çıkarılır yazımızın sonuna geldik. Bunun dışında bizlere sormak istediğiniz ayrı soru olursa bunu aşağıda bulunan yorum kutusunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.