Kamuvakti

Şase Sorgulama Nasıl Yapılır?

26.03.2019
2.147
Şase Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç alacaklar veya araç sahibi insanların merak ettiği şase sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız. Şase no sorgulama sayesinde araçların hasar geçmişlerini rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Sizlere anlatacağımız yöntem sayesinde şase sorgulama nasıl yapılır diye arama yapmaya gerek bile duymayacaksınız.

Şase nedir?

Vatandaşlar arasında şase olarak bilinmesine rağmen adı şase değil şasi şeklindedir. Şasi otomobilin iskelet sistemini ifade eder. Bütün parçalarının bir bütün olarak monte edildiği kısım olduğu için kaza anında en büyük hasarı ve çarpma şiddetini göğüsleyen bu kısımdır.

Şase Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şase sorgulama işlemini telefonlarınız sayesinde kolaylıkla güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Türk Telekom(Avea), Turkcell, Vodafone hatları sayesinde arabanın hasar geçmişini sorgulayabilirsiniz. Sorgulama başına 7 TL ücret alınmaktadır. 5664 mobil servis sayesinde kolaylıkla hızlı bir şekilde kaza, hasar, poliçe, tutanak, mağdur, değişen parça ve araç detaylarını hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  • Arabanızın hasar kaydını plaka yardımıyla sorgulamak için telefonuzun mesaj kısmına Plaka adresinizi yazınız ve 5664’e gönderiniz.  (Örneğin: 34ABC321 yazıp 5664’e gönderebilirsiniz.
  • Arabanızın hasar geçmişini şase ile sorgulamak istiyorsanız telefonuzun mesaj kısmına HASAR S boşluk ŞASİ No yazıp 5664’e gönderebilirsiniz.  (Örneğin: HASAR S DT35DFGH1F123456 yazıp 5664’e gönderin)

Turkcell hattınızla şase ve plaka sorgulama yapacaksanız her sorgulama başı vergiler dahil 7 TL’dir.

  • Aracın değişen parça bilgisini sorgulamak istiyorsanız telefonuzun mesaj yaz kısmına PARCA yazıp boşluk bırakınız ve sonrasında Plaka No boşluk KAZA TARİHİ’ni yazıp 5664’e gönderebilirsiniz. (Örneğin: PARCA 34ABC321 03.05.2019 yazıp 5664’e gönderin.)

E-Devlet Şase Sorgulama

E-devlet yardımıyla şase sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E-devlet sitesinde trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama şeklinde geçmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama linkine tıklayınız ve kimliği şimdi doğrula seçeneğine tıklayınız sonrasında T.C. Kimlik No ve şifrenizi yazınız ve giriş yapınız.

Sonrasında bir ekran açılacak ve burada plaka numarası istenecektir. Bu kutucuğa plaka numarasını yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer aracın hasar kaydı yoksa kayıt bulunamadı diye bir ekran çıkacaktır. Ancak aracın hasar kaydı varsa araca ait hasar bilgileri ekranda ortaya çıkacaktır.

Artık şase sorgulama işlemini öğrendiniz. Mobil ve e-devlet üzerinden rahatlıkla hızlı ve güvenli bir biçimde sorgulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.