ALTIN 1.029,02
DOLAR 17,3200
EURO 18,1599
BIST 2.514,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

Polis Maaşları Ne Kadar? 2020 Yılı Güncel Maaşlar

24.01.2020
A+
A-
Polis Maaşları Ne Kadar? 2020 Yılı Güncel Maaşlar

2020 yılında polis maaşları polis olmak isteyen adaylar tarafından merak ediliyor. 2020 yılında polis olup Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan bir polis memuru ne kadar maaş almaya başlar? İşte bütün merakınızı gidermek amacıyla kamuvakti.com sitesi olarak Ocak 2020 zamlarıyla birlikte polis memurlarının ne kadar maaş aldığını yazdık. Maaşlar çalışma yılına göre ve kıdeme göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bütün kıdem ve detayları bu haberimizden öğreneceksiniz.

Polis Memuru Nedir? Kimdir?

Türkçe kavramına Fransız kelime olan ”police” kelimesinden giren polis devlet bünyesinde çalışan kamusal alanda güvenliği sağlamak amacıyla görev yapan kişilerdir. Polisler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yaparlar. Emniyet Genel Müdürlüğü ülkemizde doğrudan İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır. Polisler görev yaptıkları yerde güvenliği, asayişi ve huzuru sağlamakla yükümlüdürler. polis memurları Türkiye’nin 81 ilinde görev yaparlar ve görev yerleri belirli yıllarda değişir.

Türkiye illerinde ve ilçelerinde görev yapan polisler ülkenin iç güvenliğinden sorumludur. Ülkenin güvenliğinin kolaylaştırılması amacıyla polisler kendi içinde çeşitli birimlere ayrılmaktadır. Örnek verecek olursak; Trafik Polisi, asayiş, özel harekat, siber güvenlik ve cinayet gibi farklı birimlerde görev yapan polisler de bulunmaktadır. Bu birimlere mezun olan polisler aralarından polisler atanıyor. Birimler için ayrı bir eğitim olmuyor mezun olurken veya polis olurken bu birimlere kişiler belirleniyor.

Polis Ne İş Yapar? Polisin Görevleri Nelerdir?

Polis maaşları hakkında bilgi vermeden önce polislerin ne denli zor bir görevlerinin olduğunu belirtelim. Görevleri oldukça fazladır ancak herkesçe bilinen belli başlı görevleri sizlerle paylaştık.

 • Polisler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Türkiye’nin iç güvenliğini sağlayan birimlerdir.
 • Devlet düzeninin korunup devamlılığını sağlarlar.
 • Vatandaşların anayasa ile korunup hak sahibi oldukları durumları korurlar.
 • Hak ve özgürlüklerin ülke içinde devamlılığını sağlarlar.
 • Toplumun belli bir düzende yaşamasını sağlayıp kargaşayı önlerler.
 • Yasalar çerçevesinde görevlerini icra ederler.
 • ülke içinde meydana gelen suçlarla ve suçlularla mücadele ederler.
 • Üst amirlerinin kendilerini yasaya uygun verdiği görevleri yerine getirirler.
 • Ülke düzenini bozmaya yönelik terör faaliyetleriyle mücadele ederler.
 • Kanuna uymayan kanun kaçaklarını yakalarlar.
 • Ahlak dışı toplumu rencide eden ve düzenini bozan durumlarla mücadele ederler.
 • Çeşitli nedenlerden dolayı korunmaya muhtaç vatandaşların, üst kamu görevlilerini ve özel alanları korumakla yükümlüdürler.

Polis Memurları Çalışma Saatleri Nedir? 2020 Çalışma Saatleri

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan polis memurlarının 2020 yılında çalışma saatleri pek düzenli değildir. Polis memurlarının çalışma saatleri oldukça zor ve ağırdır. Bazı zamanlarda beklenmedik görevler çıkabilir veya tatil günlerinde bile göreve gidebilirler. Çoğu vatandaşın görmek istemeyeceği olaylara polisler tanık olur bu durumda polislerin görevlerinin çok da kolay olmadığını gösterir. Gün içerisinde polisler çeşitli suçlarla mücadele halinde olurlar.

Polisler bulundukları bölgede sürekli görev yapmazlar. Ortalama  5 ila 10 yıl arasında değişen görev süreleri olur. Bulundukları bölgeden farklı bölgelere tayinleri çıkan polisler Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde görev yaparlar. Polis memurları görev süreleri boyunca en az 2 kez doğuda zorunlu görev yaparlar. Polislerin çalışmış olduğu birimlerde görevlerinin ne kadar zor olduğunu belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Büro da çalışan polis memuruyla sahada çalışan memurunun çalışma şartları aynı değildir. Polis birimlerinin kendine ait zorluğu ve çalışma şartları farklıdır. Zamanla değişkenlik gösterebilir.

2020 yılında da polislerin çalışma saatleri hep aynıdır. Ülkenin iç güvenliğini korudukları için 7/24 saat polisler hizmet vermek zorundadır. Polislerin çalışma saatlerini hafifletebilmek amacıyla vardiya ve nöbet sistemi vardır. Yani polisler 12/24, 12/36 olmak üzere ayda ortalama 250 saat bir çalışma içindedir. Bu sisteme örnek verecek olursak, 12 saat boyunca kesintisiz çalışan bir polis memuru 24 saat boyunca izin yapar. Daha sonrasında tekrar 12 saat boyunca çalışırsa 36 saatlik bir izin kullanır. 12 saatlik çalışma gerçekten tempolu ve yorucudur. Bazı zamanlarda 12 saatlik süre geceye denk gelmektedir. Bundan dolayı da polis memurları yorgun bir gün geçirip dinlenmek zorundadır. Son yıllarda polis memurları 12 saatlik çalışma yerine 8/24 saatlik bir çalışma düzeni istemektedir.

Büroda görev yapan polis memurları da sabah 09:00 akşam 18.00 saatleri arasında çalışırlar. Saha da olan polis memurlarına göre çalışma şartları çok ağır değildir. Büyük şehirlerde görev yapan polislerin iş yükü daha ağırken, küçük yerleşim yerlerde görev yapan polislerin çalışma tempoları daha düşüktür.

2020 Polis Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 polis maaşları bir artış gösterdi. Ocak ayı toplu sözleşmeyle birlikte %4 + %4 bir zam şeklinde uygulanacak yani ilk zamlı maaş ocak 2020 yılında yansırken bir diğer %4’lük zam ise Temmuz ayında polis maaşlarına yansıyacak. Ayrıca enflasyon %5’i geçerse fark maaşlara yansıyor. Her yıl zam olduğu için 2019 yılına göre polis maaşları 2020 yılında artış gösterecektir. 2020 yılında polis maaşlarına etki eden unsurlarda çok farklıdır. Polis memurunun evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması, görev tazminatı, ek tazminatlar ve kademeler maaşlara doğrudan etki etmektedir.

Çeşitli BES ödemeleri, %15-%20 vergi kesintileri, AGİ kesintileri ile birlikte oluşan maaş durumlarını 2020 yılı polis maaşları şeklinde aşağıya yazdık.

 • Göreve yeni başlayan bir polis memuru 2020 Ocak itibariyle 5 bin 950 Lira maaş alacaktır. (Göreve yeni başlayan polis memurunun kademesi 8/1 şeklindedir.)
 • 5 yıl çalışmış ve kademesi 6/3 olan polis memuru 2020 yılında 6 bin 350 lira maaş alacaktır.
 • 10 yıl çalışmış ve kademesi 4/2 olan polis memuru 6 bin 500 lira maaş alacaktır.
 • 15 yıl çalışmış ve kademesi 2/1 olan polis memuru 2020 yılında 6 bin 500 lira alacaktır.
 • 20 yıl çalışmış ve kademesi 1/3 olan polis memuru 2020 yılında 6 bin 600 lira maaş alacaktır.
 • 25 yıl çalışmış ve kademesi 1/4 derecesinde olan polis memuru 2020 yılında 6 bin 700 lira maaş alacaktır.

Yukarıda yer alan maaşlara tüm ek ücretler dahil edilmiştir. Bu maaşlarda AGİ kesintileri, vergiler, aile yardımı, ek tazminatlar, eğitim durumu, kademe ve BES gibi durumlar değişkenlik gösterebilir. Polis maaşları çeşitli kriterlere göre değişkenlik gösterebilir.

Yeni Başlayan Polis Maaşı 2020 Kaçtır?

Her yıl İçişleri Bakanlığı tarafında yeni polis alımları yapılmaktadır. Binlerce polis alımları yapılıyor ve polis olcak adaylar ve polis olmak isteyen kişiler yeni başlayan polis memurunun maaşlarını merak ediyor. Gençler en çok polis olmak için çabalıyor ve yeni başlayan polis maaşı ne kadar diye de araştırma gereği duyuyor. Yeni polis olmuş ve mezun olmuş bir polis memuru 2019 yılında 4 bin 700 lira maaş alırken 2020 yılıyla birlikte 8/1 kademesiyle 4 bin 900 lira civarında maaş alacaktır. Yukarıda yer alan polis maaşları bütün ek ücretler katılarak yazılmıştır. Çeşitli ek ödemeler aile yardımı, kademe, eğitim durumu, ek tazminat ve görev yeri gibi çeşitli etmenlerle maaşı 5 bin 900 lira civarında olabilmektedir.

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.