Kamuvakti

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

03.01.2020
1.895

pasaport kaç günde çıkar 2019, nüfus müdürlüğü pasaport kaç günde çıkar, pasaport kaç günde çıkar ekşi, yeşil pasaport kaç günde çıkar, konsolosluktan pasaport kaç günde gelir, pasaport nasıl çıkartılır 2019, pasaport randevusu kaç gün sonraya veriliyor pasaport fiyatları gibi bütün detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Bu yazımızda pasaport kaç günde çıkar sorusunun cevabını 2020 yılına göre cevaplayacağız. Kamuvakti.com sitesi olarak pasaport hakkında geniş bilgiler vermeye devam ediyoruz. Yurt dışına gitmemize yardımcı olan ve yurt dışına çıkacak kişilerin kimlik bilgilerini içeren pasaportlar ülkemizde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılmaktadır.

Pasaportlar 2017 yılına kadar ülkemizde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından veriliyordu, ancak 2017 yılında yapılan bir düzenlemeyle birlikte pasaportlar işlemlerinin tümü Nüfus ve Vatandaşlık İleri Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Pasaportu almak için il yada ilçelerde bulunan nüfus müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Ancak eğer daha önce bir randevu almak isterseniz https://randevu.nvi.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz. Bu siteye girdiğinizde PASAPORT Randevu Al seçeneğine tıklayıp sizden istenen gerekli bilgileri girip, bulunduğunuz ilçe veya il içinde bulunan Nüfus Müdürlüklerinden tarih ve saat olarak pasaport için randevu alabilirsiniz.

Pasaport Kaç Günde Çıkar? 2020

Pasaport için başvuru yaptığımızda hemen pasaport kaç günde çıkar gibi sorular yöneltmeye başlarız. Özellikle yurt dışına hemen çıkacaksanız ve uçak biletinizde hazırsa pasaport hemen çıksın diye beklemeye başlarsınız. İşte başvuru yapılan pasaport 2020 yılında kaç günde çıkacağını yazdık.

Pasaport başvuru tarihleri çok önemlidir, çünkü bazı resmi tatiller, bayram dönemi ve yaz aylarında pasaport başvuruları oldukça artmaktadır. Bu durumda pasaport çıkma süresi de artmaktadır. Bu tarihlere dikkat ederek pasaport başvuru yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu dönemlerde Nüfus Müdürlüklerinde pasaport için randevu bile bulamayabilirsiniz.

Pasaport başvurusunu kış aylarında yapmanızı öneriyoruz, kış aylarında Nüfus Müdürlüklerinde pasaport başvurularında yoğunluk olmuyor. Pasaport başvurusu yaparken 10 yıllık bir pasaport olmasına özen gösterin ve ilerde tekrar başvuru için hem yorulmamız olursunuz.

Pasaport için başvuru yaptığınızda Nüfus Müdürlükleri başvuru evrakları ve kimlik bilgilerinizi Ankara’da bulunan Pasaport Baskı Merkezi’ne gönderiyor. Eğer gün içerisinde erkence pasaport başvuru yaparsanız aynı gün için bilgileriniz Ankara merkeze gönderilirken, öğleden sonra yapılan başvurular ise ertesi gün gönderilebiliyor. Pasaport başvuru yaparken randevuyu erken saaatlere almanız da fayda vardır.

Pasaport Hangi Kargo İle Gönderilir?

Pasaport Baskı Merkezi içerisinde PTT Kargo ofisi de yer aldığı için, basılan pasaportlar adresinize PTT kargo aracılığıyla gelmektedir. Pasaportunuz PTT Kargoya verildiği an başvuru yaparken verdiğiniz cep telefonunuza kargo takip numarası gelmektedir. Pasaportunuzun nerede olduğunu bu takip numarasıyla öğrenebilirsiniz.

PTT Kargoya verilen pasaportların öncelikleri vardır. İçişleri Bakanlığı ve PTT ile yapılan bir anlaşma ile pasaportlar kargo dağıtımında ilk sıralarsa sahiplerine ulaştırılmaktadır. Yani pasaportunuz bulunduğunuz ile geldiğinde ilgili PTT Kargo ilk önce sizin adresinize gelecektir.

İşte en önemli soruya geldik, peki bu kadar bilgi sonrasında şu soruyu da net cevaplayalım. Pasaport kaç günde çıkar ve adresimize ulaşır. 

Pasaport için başvuru yaptığınızda Nüfus Müdürlükleri bilgilerinizi Ankara’da bulunan pasaport baskı merkezine iletirler. Ankara merkez bu bilgileri doğrultusunda pasaport baskısını alır ve PTT Kargoya adresinize gönderilmesi için verilir. Bulunduğunuz il yada ilçe Ankara’ya çok yakınsa pasaportunuz 2-4 gün içerisinde çıkar yani elinize ulaşır. Ancak bulunduğunuz adres Ankara’ya uzak ise pasaportunuz 3- 4 iş gününde adresinize ulaşır. 

Ayrıca pasaport ile ilgili detaylı bilgiler için aşağıda bulunan yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.