ALTIN 1.029,02
DOLAR 17,3200
EURO 18,1599
BIST 2.514,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

05.01.2020
A+
A-

Bu yazımızda ülkemizde bulunan pasaport çeşitleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ülkemizde 4 pasaport türü vardır. yeşil pasaport, bordo pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport olarak nitelendirilmektedir. Bazı pasaportlar halen eski renklerine göre adlandırılmaktadır. Mavi pasaport, ulusal pasaport ve hizmet pasaportu olarak tanınmaktadır. 2020 yılına göre pasaport türlerini listeledik.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Yurt dışına çıkmak için gerekli olan pasaport ülkemizde 4 farklı şekilde sunulmaktadır. Bu yazımızda ülkemizde uygulanan pasaport çeşitleri hakkında bilgiler vereceğiz. Hangi pasaport için neler gerekli, hangi pasaportu kimler alabilir bunları detaylı bir şekilde öğreneceğiz. Pasaportlar vatandaşların bulunduğu statü ve mesleklerine göre değişebiliyor. Öncelikle pasaport nedir onu öğrenelim daha sonra pasaport türlerine geçelim.

Pasaport Nedir?

Pasaport ülkeler arası seyahati sağlayan kimlik yerine geçen bir belgedir. Yani insanlar bulundukları ülkeden farklı bir ülkeye seyahat, iş vb. durumlar için gideceklerse pasaporta sahip olmak zorundadırlar. Pasaport uluslararası bir kimlik yerine geçtiği için her vatandaşı yurt dışına çıkmak için alması zorunludur. Ancak KKTC, Gircistan ve Ukrayna’ya giderken pasaporta gerek yok bu gibi ülkelere gidebilmek için Nüfus Cüzdanınız yani kimlik yeterlidir.

Pasaport Çeşitleri

Ülkemizde 4 adet pasaport çeşidi vardır. Türkiye’de bulunan pasaport çeşitleri bulunulan statü ve mesleklere göre değişebilmektedir. Hangi pasaportu nasıl alabileceğinizi ve hangi şartları taşımanız gerektiğini yazdık. Aşağıda önce pasaport türlerini listeledik.

Pasaport Türleri

  • Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)
  • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
  • Gri Pasaport (Görev Pasaportu – Hizmet Pasaportu)
  • Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport) | pasaport Çeşitleri

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport) | pasaport Çeşitleri

Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport devlete hizmet eden farklı statü de bulunan kişilere verilen pasaport türleridir. Ancak bordo pasaport ülkemizde herhangi bir statü ve ayrıcalıklı olmayan pasaport türü olup, her vatandaşa başvuru sonucunda verilen bir pasaport türüdür. Eğer yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaportlara başvuru yapma hakkınız yoksa bordo pasaport yani umumi pasaportlara başvuru yapabilirsiniz. Standart bir pasaport türüne girmektedir.

Bordo pasaporta başvuru yaparken gerekli evrakları hazırlamanız yeterlidir, bu umumi pasaporta sahip olmak için bir şarta sahip olmak önemli değildir.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo pasaport yani umumi pasaport başvuruları Nüfus Müdürlüklerine yapılmaktadır. Pasaport için gerekli evrakları hazırladıktan sonra Nüfus Müdürlüklerinden pasaport için randevu almalısınız. Bunun için https://randevu.nvi.gov.tr/ linkine tıklayıp pasaport için randevu alabilirsiniz. Sonrasında randevu günü gelince Nüfus Müdürlüğüne giderek pasaport için başvuru yapabilirsiniz.

Yukarı da yer alan link yardımıyla bordo pasaport için gerekli belgeler hakkında  bilgi sahibi olup, başvuru yaparken hangi evrakları hatırlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Başvuru yaptıktan sonra pasaport kaç günde çıkar yazısıyla da pasaportunuzun ne zaman geleceğini öğrenebilirsiniz.

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Yeşil Pasaport | Pasaport Çeşitleri

Yeşil Pasaport | Pasaport Çeşitleri

Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Pasaport çeşitleri arasında yer alan yeşil pasaport ayrıcalıklı bir pasaport türüdür. Bu pasaport devlet memurları ve bürokratlara verilmektedir.

Kadro derecesi 1, 2 ya da 3 olan devlet memurları yeşil pasaport almak hakkına sahip olurlar. Yeşil pasaporta devlet kadrolarında çalışan bütün memurlar sahip olabilir ancak tek şart kadro derecenizin 1,2 veya 3 olması zorunludur. Emekli olsanız yada görevden çekilmiş olsanız bile kadro dereceniz eğer yeşil pasaport almanızı destekliyorsa bu haktan daima yararlanabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport hakkında daha geniş bir bilgiye sahip olmak isterseniz, Yeşil pasaport adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Hazırladığımız yazı sayesinde yeşil pasaportun kamu ve eski bürokratlara verildiğini öğrenebilirsiniz. Yeşil pasaport gerekten çok iyi bir pasaport türüdür. Çünkü yeşil pasaporta sahip olan kişinin ailesi de bu pasaport türünden faydalanabiliyor. Yazı sayesinde faydalanan aileleri de öğrenebilirsiniz.

Yeşil Pasaport ile Vizesiz Seyahat Ayrıcalığı

Yeşil pasaport devlet kadrolarında çalışan memurlara ve bürokratlara verildiği için ayrıcalıklı bir yapıya sahiptir. Devlet tarafından referans olunan bu pasaport sayesinde Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere tam 130 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz. Yeşil pasaporta sahip olursanız vize derdiyle uğraşmaz ve kolaylıkla yurt dışı seyahatlarını yapabilirsiniz.

Gri Pasaport (Görev pasaportu – Hizmet Pasaportu)

Gri Pasaport | Pasaport Çeşitleri

Gri Pasaport | Pasaport Çeşitleri

Gri Pasaport Nedir?

Gri pasaport özel bir pasaport olduğu için doğrudan bir başvuru yapmanız mümkün değildir. Yurt dışı için devlet tarafından görevlendirilmeniz gerekiyor. Devlet kontrolünde verilen bir pasaport türüdür. Bu ppasaporta sahip olan bireylerin aileleri de yeşil pasaporta sahip olabilir.

Kimler Alabilir?

Yine pasaport çeşitleri arasında ayrıcalıklı bir pasaport olan gri pasaport bir diğer adıyla görev pasaportu resmi kurumlar tarafından yurt dışına görevli kişilere verilen özel pasaport türüdür. Diyelim ki bordo pasaporta sahipsiniz ve bir görev için yurt dışına gideceksiniz siz görevlendirildiğiniz için devlet sizlere gri pasaport veriyor ve böylelikle yurt dışına çıkarken hiç sorun yaşamıyorsunuz.

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah Pasaport | Pasaport Çeşitleri

Siyah Pasaport | Pasaport Çeşitleri

Bu pasaport türü tamamen özel bir pasaporttur. Siyah pasaportlar TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve büyükşehir belediye başkanları gibi devletin en üstü makamında görev yapan kişilere verilir. Siyah pasaport en üst makamda görev boyunca verilir. Yani kişilerin görevleri bittikten sonra siyah pasaport alınır. Daha önce bu pasaportların rengi kırmızıydı ancak sonrasında siyah renge dönüştü.

Nasıl Alınabilir?

Özel pasaport çeşitleri arasında yer alan siyah pasaport diplomatik bir pasaport türü olduğu için doğrudan bir başvuru yapma olanağınız ne yazık ki yok. Devletin en üst makamında görevli olursanız bu pasaporta sahip olabilirsiniz. Yine siyah pasaporta sahip olan birisinin aile bireyleri de yeşil pasaporta sahip olabilir.


Pasaport çeşitleri hakkında geniş bilgiler verdik. Artık pasaport türleri hakkında bilgi sahibi oldunuz. Türkiye’de uygulanan 4 farklı pasaport türünün özelliklerini ve hangi şartları taşıdığını öğrendiniz. Bazı pasaportlarda pasaportu veren makam farklı olmaktadır. Özel pasaportlarda doğrudan devlet eliyle verilirken bordo pasaportlarda başvuru yapmanız  gerekmektedir.

2020 Yılında Pasaport Harçları Ne Kadar Oldu?

Pasaport çeşitleri ve şartları hakkında bilgileri verdik, bunun yanında 2020 yılında pasaport harçları ne kadar oldu bunu öğrenelim.

Pasaport ücreti pasaport süresine bağlı olarak değişebilmektedir. Pasaport harcı ve pasaport defter bedeli olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Pasaport Süresi Pasaport Harcı Pasaport Defter Bedeli
6 Ay 208,80 TL 133,00 TL
1 Yıl 304,50 TL 133,00 TL
2 Yıl 497,00 TL 133,00 TL
3 Yıl 705,90 TL 133,00 TL
4 + 995,00 TL 133,00 TL
  • Ücretler 2020 yılına göre düzenlenmiştir.

Pasaport Başvurusu İçin Randevu İçin Öneriler

  • Pasaport randevusunu özellikle kış aylarında almaya özen gösteriniz. Çünkü yaz aylarında randevu sayısı epey bir artıyor.
  • Randevuyu erken saatlerde alırsanız pasaportunuz daha erken elinize ulaşır.
  • Pasaport için randevu almadan önce pasaport için gerekli evrakları mutlaka hazırlayınız. Eksik evrak da başvurunuz yapılmaz.
  • 2020 yılında pasaport harç ücretlerine mutlaka bakınız.

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.