Kamuvakti

İstanbul Oyuncak Müzesi

28.01.2020
1.969
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi bugün İstanbul ilinde bulunan bir oyuncak müzesidir. 23 Nisan 2005 yılında ünlü şair ve yazar olan Sunay Akın tarafından kurulmuştur. Oyuncak müzesinde 1700’li yıllardan itibaren yapılan oyuncaklar tarihi bir köşkte sergilenmektedir ve çocuklar bu müzeyi çok seviyorlar.

İstanbul Oyuncak Müzesi Kuruluşu

İstanbul Oyuncak Müzesi Dış Görünüm

İstanbul Oyuncak Müzesi Dış Görünüm

Sunay Akın 20 yılda 40’ı aşkın ülkede satın almış olduğu oyuncakların hepsini İstanbul Oyuncak Müzesine koymuş ve oyuncak severlere eğlenceli ve güzel anlar yaşatmaya halen devam etmektedir. Oyuncak müzesinde farklı bölümler vardır her bölümün çocuklara ve oyuncak severlere anlatmak istediği yönler farklıdır. Örneğin uzay oyuncaklarının olduğu bölümde Ay’a ulaşma ve uzayı keşfetme amacı vardır. Müzede sergilenen trenler ise sanayi devriminden günümüze gelme çalışmalarını ortaya koymaktadır.

İstanbul oyuncak müzesinin tasarımını sahne tasarım sanatçısı olan Ayhan Doğan tarafından yapılmıştır. Oyuncak müzesinin bir şair tarafından açılmış olması ve yine bir tasarımcı tarafından düzenlemesiyle dünyada bir ilktir.

Çocuklar ve oyuncak severler bu müzeyi ziyaret etmeyi çok seviyor ve bolca vakit geçiriyorlar. Hikayesini ve kuruluşunu anlattığımız İstanbul Oyuncak Müzesini ziayret etmek isterseniz aşağıda bulunan başlıklara göz atabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede? Adres Bilgisi

İstanbul Oyuncak Müzesi Göztepe Mah. Ömerpaşa Cad, Doktor Zeki Zeren Sokak No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul konumunda bulunmaktadır.  İstanbul oyuncak müzesine ulaşım oldukça kolaydır eğer ulaşım araçların tercih edecekseniz bunun için otobüs ve metroyu kullanabilirsiniz.

Eğer otobüsü tercih edecekseniz; 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S numaralı araçlarla Göztepe’ye gidebilirsiniz. Ayrıca GZ1 veya GZ2 numaralı hatları kullanarak Tütüncü Mehmet Efendi Camii durağında inip kısa bir mesafe ile oyuncak müzesine ulaşabilirsiniz.

Metroyu tercih edecekseniz; İstanbul’un yoğun trafiğinde zaman kaybedip boğulmak istemiyorsanız, İstanbul Oyuncak Müzesi’ne ulaşmak için Kartal – Kadıköy Metrosu’nu kullanabilirsiniz. Metro duraklarından biri olan Yenisahra Durağı’nda ineceksiniz ve yine kısa bir mesafe yürüyüş ile oyuncak müzesine ulaşabilirsiniz.

Eğer ER1 veya ER2 numaralı hatları kullanırsanız, Erenköy İstasyonda inip yine kısa bir mesafe ile ulaşabilirsiniz.

Toplu taşımayı kullanmak yerine kendi arabanızla gitmek istiyorsanız, Dr. Zeki Zeren sokağına ulaştıktan sonra arabanızı kolayca park edebilmeniz için Göztepe Tren İstasyonu’nda arabanızı bırakabilirsiniz. Ama size tavsiyemiz toplu taşımayı kullanmanız yönündedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti 2020

İstanbul Oyuncak Müzesi haftanın 6 günü açıktır. Sadece Pazartesi günleri kapalıdır. 

  • Sabah Giriş Saati: 09.30
  • Kapanış Saati: 18.00

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne tek başınıza gitmenizde sıkıntı yoktur ancak, 10 kişiden fazla bir grupla ziyaret edecekseniz, oyuncak müzesine ait 0 (216) 359 45 50 – 51 hatlı telefon numarasından ulaşıp grupla geleceğinizi bildirebilirsiniz. Oyuncak müzesi sizlere yardımcı olacaktır.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücretleri

  • Tam Bilet: 18 TL
  • İndirimli Bilet: 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri ve 65 yaş üstü kişiler için biletler 12 TL’dir. 
  • Ücretsiz Bilet: Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, ICOM Kart Sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları ücretsiz biletlerden faydalanabilir.

İstanbul Oyuncak Müzesi’ndeki Oyuncaklar Hakkında Bilgi

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin girişinde hemen sizi bir zürafa karşılamaktadır.

 

İstanbul Oyuncak Müzesi Girişi Zürafa

İstanbul Oyuncak Müzesi Girişi Zürafa

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.