ALTIN 1.029,02
DOLAR 17,3200
EURO 18,1599
BIST 2.514,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

17.03.2019
A+
A-
İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda isim değişikliği nasıl yapılır, ne yapmam gerekiyor adımı nasıl değiştirebilirim, isim değişikliği için ne yapmalıyım, isim değişikliği için dilekçe nasıl yazılır gibi soruları sıklıkla alıyoruz. Bu yazımızda nasıl isim değişikliği yapacağınızı detaylı bir biçimde anlatacağız.

Günümüzde bazı kimseler ailesinin koymuş olduğu adı ya beğenmiyor yada isminin kendisine zarar vereceğini düşünüyor ve toplum içerisinde rahat etmiyor, bu yüzden isim değişikliği konusunda araştırmalar yapıyor. Artık isminizi değiştirebileceksiniz. Bu yazımızın tümünü okursanız ne yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir biçimde öğrenebilirsiniz.

İsim Değişikliği Nasıl Yapılır?

İsim değiştirmeyi düşünüyorsanız öncelikle dava açmalısınız. Her Türk vatandaşına Medeni Kanun kapsamında bir kereliğine isim değiştirme hakkı verilmiştir.

İsim ve soyadımız toplumda bizi farklı kılan unsurlardan biridir. Bundan dolayı isim ve soyadı değiştirmek çok kolay bir işlem değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her vatandaş istediği zaman isim ve soyadını değiştiremiyor. İsim ve soyadı değişikliği genellikle kimliğin gizlenmesi, hayati durumun tehlikeli olduğu durumlarda ve kişinin kendini gizlemek zorunda kalması durumunda değiştirilebiliyordu. Ancak son dönemde Türk Medeni Kanunda yapılan değişikliklerle bu durum daha esnek hale getirildi.

Artık Türk Medeni Kanuna’na göre İsim ve soyadı rahatlıkla değiştirilebiliyor. İsim değişikliği için dava açmanız gerekiyor ve bu gibi davalar yalnızca 1 kereliğine açılabilmektedir. Bundan dolayı seçeceğiniz ismi kesin olarak belirleyiniz. Sonradan ben bu ismi de beğenmedim, tekrardan dava açayım diyebilme şansınız ne yazık ki yoktur.

İsim Değişikliği İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İsim değişikliği yapabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Türk Medeni Kanununda bu sebepler kesin olarak belirlenmiştir. İsim ve soyadı değişikliği yapacaksanız aşağıda bulunan şartları taşımanız gerekiyor.

 • Milli, ahlaki ve dini değerlere saygısızlık olarak nitelendirilebilecek isimler
 • Kişisel ve mesleki ilişkilerde yanlış anlamlar doğurabilecek isimler
 • İsim sahibini gülünç ve komik duruma düşürecek, toplumda hoş karşılanmayan isimler
 • Toplumca başka biri isimle tanınması
 • Soyadı değişikliği durumunda, taşıdığı soyadıyla artık bir bağının kalmaması yani kötü bir muamele görmesi.
 • Memur hatalarından oluşan yazım yanlışı isim farklılıkları

İsim Değişikliği Davası Nereye Açılır?

 • İsim değişikliği için dava açmak zorunda olduğunuzu belirtmiştik. İsim davasında yetkili olan mahkeme bulunduğunuz yerdeki mahkemelerdir.
 • İsim değişikliği davalarına çekişmesiz davaları adı verilir. Çünkü bu davada yalnızca davacı taraf bulunmaktadır. İsim değişikliğine ilişkin davalar Asliye Hukuk Mahkemesine açılmaktadır.
 • Davayı Sulh hukuk mahkemesine açamayınız. Açtığınız taktirde mahkeme görevsizlik kararı verecektir.

İsim Değiştirme Ücreti Ne Kadardır?

 • İsim değiştirme davasında istenilen ücret mahkemede bulunan tanık sayısına göre değişmektedir.
 • Eğer tanık olmayacaksa yalnızca kimlikteki yazım hatasını düzeltecekseniz 55 TL’lik bir harç bedeli yatırmanız gerekiyor.
 • Diğer gerekçeler üzerine isim değiştirmek istiyorsanız en az 2 adet tanık bulundurmanız gerekiyor. 2 tanık için toplamda 150-200 TL arasında bir harç bedeli ödemeniz gerekiyor.

İsim Değiştirme Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İsim değiştirme davasını süresi çok sürmeyecektir. Çekişmesiz yargıya ilişkin dava olduğu için 1 duruşmada dava sonuçlanmaktadır.

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır?

 • Eğer isim değiştirme davasını avukat aracılığıyla yapacaksanız, bu durumda kişisel haklara ilişkin bir dava olduğu için  özel olarak vekâletname de isim ve soyadı değişikliğine ilişkin davaları açmaya yetkilidir şeklinde ibarenin olması gerekmektedir.
 • İsim değişikliği için dilekçenizi nöbetçi asliye hukuk mahkemesi hakimliğine göndermeniz gerekiyor.
 • İsim değiştirme dilekçenizi adliyelerde bulunan hukuk mahkemesi ön bürolarında kayıt altına aldırdıktan sonra vezneye mahkeme harcını yatırmalısınız.
 • Sonrasında vezne tarafından sizlere harcı ödediğinize dair bir bir dekont verilir. Bu dekontu tekrardan dilekçenizi kayıt ettirdiğiniz ön büroya götürmeniz gerekiyor.
 • Mahkeme tarafından harç alındığında dava dosyanıza bir kayıt numarası veriliyor. Bu numarayla davanızı hem adliye hemde asliye hukuk mahkemesinin e-devlet üzerinden takip edip, sorgulayabilirsiniz. (https://www.turkiye.gov.tr/davalarim)
 • Bu işlemler sonrasında davanızın görüleceği mahkeme, duruşma gün ve saati belirlenip sizlere tebligat yapılacaktır. Duruşma gününü iyi takip ediniz ve gününde saatinde gidiniz. Eğer davaya katılmazsanız davanız düşürülür ve görülmeye devam edilmez.
 • Varsayalım davaya gitmediniz ve davanız askıya alındı. Bu durumda 1 ay içerisinde tekrardan yeni bir dilekçe verip, mahkemenin devam etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer mahkeme üzerinden 3 ay geçmişse tekrardan harç ücreti ödediğiniz taktirde davanız devam eder.

İsim Değiştirme Dilekçesi İndir 

Soyisim Değişikliği Dilekçesi İndir

Soyadı Değişikliği Davasında Kimleri Soyadı Değişir?

 • Kişinin soyadı değiştiğinde o kişinin anne, baba ve kardeşlerinin soyadı değişmeyecektir.
 • Soyadını değiştiren erkek, evli ise eşinin ve çocuklarınında soyadı değişir.
 • Evli olan kadınlar boşanmadıkları yada ölüm nedeniyle evlilikleri son bulmadıkça soyadı değişikliği için dava açamazlar.
 • Mahkeme kararı ile evli çiftlerin boşanma davaları sürerken dahi evlilik hukuken devam ettiği için ayrılık döneminde dava açılamaz.
 • Soyadı değişikliği davalarında kesinlikle Cumhuriyet Savcısı ve nüfus memuru bulunması gerekiyor.
 • Soyadı değişikliği yapıldığı taktirde hakim, nüfus müdürlüğüne değişikliği bildirir ve yerel gazetede bu durumu ilan ettirir.
 • İsim ve soyadına ilişkin davalar yalnızca 1 kereliğine mahsus açılır. Kişi sonrasında tekrardan yeni bir isim ve soyadı için dava açamaz.

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.