ALTIN 1.029,02
DOLAR 17,3200
EURO 18,1599
BIST 2.514,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

Evlenme Yaşı Kaçtır?

07.01.2020
A+
A-
Evlenme Yaşı Kaçtır?

Evlilik insan doğasında var olan bir durumdur. En sık sorulan sorulardan biri de ülkemizde evlenme yaşı kaçtır, kaç yaşına gelindiğinde evlenilir, 17 yaşında evlilik evlenebilir miyim? Peki medeni kanun ve hukuk yönünden evlilik yaşı kaçtır gibi detaylar hakkında bilgiler verdik. 2020 yılında evlenme yaşını hem öğreneceksiniz, hemde bu konuyla ilgili aklınızda soru işareti kalmayacaktır.

Evlenme Yaşı Kaçtır?

Türkiye’de evlenme yaşı medeni kanun ve hukukla düzenlenmiştir. Belli bir yaşa gelen tüm bireyler resmi nikahla evlenebilirler. Evlenmeyle ilgili düzenlemeler Medeni Kanunu’nun 124. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre 17 yaşını doldurmayan kadın ve erkek asla resmi nikah yapamaz. Fakat 17 yaşını dolduran bireylerde evlenirken devlet ailelerinin rızasını almaktadır. 17 yaşındaysanız yasal bir temsilcinizin olması gerekiyor. Ancak yasal temsilcinin olmaması durumunda hakimde yetkisini kullanarak 17 yaşındaki bireylerin evlenmesine izin verebilir.

Şu sonuca varabiliriz, ülkemizde evlenme yaşı 18’tir. 18 yaşına erişen kadın ve erkek ailesinin rızasına ihtiyaç duymadan resmi nikah yapabilirler. Ancak illa evlenmek için 18 yaşını beklemenize gerek yoktur, eğer 17 yaşındaysanız ailenizin izin vermesiyle evlilik yapabilirsiniz. Olağanüstü durumlarda hakimin karar vermesiyle 16 yaşındaki bir kişi de evlilik yapabilir, ancak bu durum tamamen hakimin iradesine bağlıdır.

16 yaşını doldurmamış hiçbir birey asla resmi nikah adı altında evlilik yapamaz. Fakat 16 yaşına gelmeyen bireyler resmi nikah yapamadığı için imam nikahı yapmaktadırlar, imam nikahının medeni kanun ve hukukta yeri yoktur. Resmi nikah olmadığı taktirde kadın ve erkek birbirinden yasal olarak bir şey talep edemezler.

Medeni Kanun ve Hukuka Göre Evlenme Yaşı

2019 yılında da evlenme medeni kanuna göre düzenlenmiştir.

  • Türkiye’de evlenme yaşı normal olarak 18’tir. 
  • 17 yaşında da evlenilebilir, ancak yasal temsilciniz olan velinizin izni gerekmektedir.
  • 16 yaşında da evlenilebilir. ancak burada hakimin izin vermesi gerekiyor, olağanüstü durumlarda hakimin iradesine başvurulur.

Resmi nikah dışında yapılan nikahlar devlet tarafından benimsenmez ve kabul edilmez.

Ülkemizde evlilik yaşı ortalaması kaçtır?

Ülkemizde son yıllarda evlilik yaşı giderek artmaktadır, eskiden kadın ve erkekler daha erken yaşlarda evlilikler yapıyordu, ancak son yıllarda evlilik yaşı epey arttı. İnsanlar evlilik yerine kariyerlerine önem verdiği için evlilik yaşları kadın ve erkeklerde ortalamaya göre değişmektedir. TÜİK tarafından açıklana verilere göre erkekler 27 yaşında evleniyor, kadınlar ise 24 yaşında evleniyor.

Medeni Kanuna Göre Evlenme Yaşı 18'tir.

Medeni Kanuna Göre Evlenme Yaşı 18’tir.

Evlenme Yaşı Hesaplama 2020

Evlenme yaşı hesap edilirken 18 yaşını doldurmanız çok önemlidir. Çünkü medeni kanun ve hukuk düzenine göre ülkemizde evlenme yaşı 18’tir. 18 yaşına gelindiğinde ailenizin rızasına gerek kalmadan evlenebilirsiniz. Eğer evlenme yaşı hesaplama da 17 yaşını doldurduysanız, ailenizin rızası ile evlilik yapabilirsiniz. Ancak hesaplama da 16 yaşını doldurduysanız mahkeme yoluyla hakimin olağanüstü duruma göre karar vermesini bekleyip evlilik yapabilirsiniz. Ancak 15 yaşında asla evlenemezsiniz.

Evlenme yaşı medeni hukuka göre ülkemizde kaç sorusunun cevabını öğrendiniz. Şimdide ülkemizde evlilikle ilgili TÜİK istatistikleri görelim.

Evlenme ve Boşanma İstatistikleri

  • 2017 yılında 569 bin 459 kişi boşandı.
  • Evlilik hızının fazla olduğu il Kilis ilimiz oldu.
  • Evlenme yaşı farkının fazla olduğu il Kars oldu.
  • Yabancı gelinler arasında ilk sırayı Suriyeli gelinler aldı.
  • Yabancı damatlar arasında ilk sırayı Alman damatları aldı.
  • Boşanmanın en çok olduğu ilimiz İzmir oldu.
  • Boşanmanın en az olduğu il Hakkari oldu.

Ülkemizde yabancı gelinlerin büyük çoğunluğunu Suriyeli gelinler oluşturmaya başladı. 2018 yılında yabancı gelin sayısı artarak 22 bin 473 sayısına ulaştı ve toplam gelinlerin %4.1’ini oluşturdu. Yabancı gelinler içerisinde Suriyeli gelinler birinci sıraya yerleşti. Suriyeli gelinlerden sonra Azerbaycanlı gelinler ve Alman gelinler çoğunluğu oluşturmaktadır.

2018 yılında Türkiye’de evlenme yaşını ortalaması:

Erkekler de 27,8 olurken

Kadınlarda 24,8 oldu.

Erkek ve kadın arasında yaş farkı da 3 yaş olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de Evlenme Yaşı 2020 Yılında Değişti Mi?

2020 yılında da Türkiye’de evlenme yaşı 18 olarak geçerliliğini korumaktadır. Yukarıda da yer alan bazı durumlarda evlenme yaşı 17 veya 16 olabilir. Ancak evlenme şartlarını karşılamak zorunludur. 18 yaşına gelince evlenmek isterseniz herhangi bir şart gerekmiyor kendi iradenizle evlilik yapabilirsiniz.

Evlenme Yaşı Kaç Olmalı?

Son yıllarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yapmış olduğu araştırmaya göre, kadınların 18-24 yaş aralığında, erkeklerin ise 25-29 yaş aralarında evlilik yapması ideal evlenme yaşı olarak belirlenmiş. Ülkemizde yapılan araştırmalarda 18 yaşında evlenme fikri oldukça düşük çıkmış ve günümüzde insanlar 20’li yaşlarda evlenmenin ideal olacağını düşünüyor.

 

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.