ALTIN 1.021,06
DOLAR 18,5548
EURO 18,7044
BIST 4.360,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Açık

Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu

25.08.2019
A+
A-
Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Şartları ve Başvurusu

Doğum yardımı ile ilgili sık sık nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır, nereden doğum yardımı alınabilir soruları geliyordu. Bizde bu sorulara net cevaplar verdik. Doğum yardımıyla ilgili de yanlış bilinen bilgilerin doğrularını sizlerle paylaştık. Öncelikle doğum yardımı nedir onu öğrenelim.

Doğum Yardımı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti  Devleti sosyal bir devlet olma gereği üzerine ülkede doğum yapan  T.C. Vatandaşı  bütün annelerin ekonomik durumlarına bakılmaksızın  Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla doğum yardımı adı altında annelere parasal yardımda bulunmaktadır. Bu doğum yardımı parası sıklıkla SSK’lı bir iş yerinde çalışan kişilere ödenen doğum parası ile karıştırılmaktadır. Her ikisi de farklı türde ödemelerdir.

Doğum Yardımı Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından yeni bebek sahibi olmuş Türkiye Vatandaşı annelerine hiçbir şart aranmaksızın verilen parasal yardımdır. Yine belirtelim bu para SSK’lı bir iş yerinde çalışan ve yeni bebek sahibi olmuş annelere ödenen doğum parası ile karıştırılmamalıdır. Her ikisi de ayrı bir parasal yardımdır.

 • Doğum Parası: Diyelim ki bir kadın SSK’lı bir iş yerinde çalışıyor ve hamilelik ve sonrasında izin kullanmıştır bu izin süresince işe gidemediği için yasal kurallar gereği çalışan kadına doğum parası ödenir. SSK bunu işsizlik ödeneği şeklinde nitelendirir.
 • Süt Parası: Süt parası bir diğer adıyla emzirme ödeneği yalnızca SSK’lı bir iş yerinde çalışmakta olan annelere veya SSK’lı bir iş yerinde çalışan babaların çalışmayan yani ev hanımı eşlerine bir kez olmak üzere yapılan parasal yardımdır.

Doğum Yardımı Kimlere Ödenir? Kimler Yararlanabilir?

Doğum yardımı konusunda herhangi bir şart yoktur. Yalnız T.C. vatandaşı olup doğum yapmış bir anne olmanız yetmektedir. Annelerin ekonomik durumları ve herhangi bir iş yerinde çalışıp çalışmadıkları önemli değildir. Bu yardımdan mavi kart sahipleri de yararlanabilir. Doğum yardımı hakkında bazı bilgileri madde madde yazalım.

 • Doğum yapan anneye bu para otomatik yatmaz. Mutlaka annenin bu parayı alabilmesi için başvuru yapması gerekir. Başvurmayan kişiler bu parayı alamazlar.
 • Bebeğinizin ölü doğması durumunda bu ödemeden yararlanamazsınız.
 • Doğum yardımı 2021 yılında yalnız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip annelere ödenmektedir. Yani T.C. vatandaşı olmayan Suriyeliler ve yabancı uyruklular bu ödemeyi alamazlar.
 • Kamu personeli olan kişilerin anneleri ve eşleri de bu ödemeden yararlanabilir. Bağkur ve SSK’lı işlerde çalışan her anne adayı bu parasal yardımdan yararlanabilir.

Doğum yardımı hangi tarihten sonra doğan çocuklar için geçerli diye soracak olursanız, cevaplayalım. 15/05/2015 yılından sonra doğan bütün çocuklar için doğum yardımı başvurusu yapılabilir. Halen bu durum geçerlidir. bu tarihten önceki doğan çocuklar bu yardımdan yararlanamazlar.

İkiz Bebekleri Olan Doğum Yardımı Ne Kadar Alır?

 • İkiz bebekleri olan anne her iki bebeği içinde ayrı kimlik alacağı için ikizler içinde ayrı ücretler alabilecek. Yani ilk çocuk için 300 Lira alırken diğer ikiz içinde 400 Lira ücret alacak yani ikizi olan anne toplamda 700 lira bir para alacak.
 • 15/05/2015 sonrası çocuğunuz oldu ama ücret almadınız, sonrasında ikiz bebeğiniz olduğunda başvuru yaparsanız toplamda 3 çocuk para alırsınız yani yaklaşık 1.000 Lira alabilirsiniz. Tabii daha öncelik doğan çocuğunuzdan para almadıysanız geçerlidir.

Memur, İşçiler (Sürekli ve Taşeron, 4D) SSK’lı ve Bağkur’lu olanlar yararlanabilir mi?

Bu para yardımında kişinin ekonomik durumu çalışma statüsü önemli değildir. Doğum yapan kadının Türkiye Vatandaşı olması yeterlidir. Onun dışında hiçbir şart aranmaz. Bütün niteliklerde çalışanların doğum yapan eşine bu ücret verilir.

Önceden doğan çocuklar için para yardımı alınır mı?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda düzenleme yaptı ve 15/05/2015 sonrası doğan çocuklar için ödeme yapacağını belirtmiştir. Onun öncesinde doğan çocuklar için ödeme alamazsınız. Ancak bu tarih sonrası doğan çocuklarınız için ödeme alabilirsiniz.

2021Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

2021 yılında doğum parası çalışmayan ve çalışan kadınlarda dahil olmak üzere;

 • İlk çocuk: 300 ₺
 • İkici çocuk: 400 ₺
 • Üçüncü çocuk: 600 ₺

Sonraki çocuklarda herhangi bir ödeme yoktur.

Önemli Detaylar:

İlk kez bebeği olan anne doğum yardımı başvuru yapması halinde 300 Lira bir ödeme alacaktır.

Yeni doğum yapmış ancak 15/05/2015 sonrasında da bir çocuğunuz olmuşsa başvuru yaptığınızda 400 Lira ödeme alacaksınız. Eğer 3. bir çocuk da olmuşsa 600 lira bir ödeme alacaksınız.

Yani anlayacağınız üzere 2. çocuk için 400 lira ödeniyor. Belirtilen tarih öncesi çocuklar için ödeme yapılmıyor.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı nedir, şartları nelerdir onları öğrendik peki bu parayı alabilmek için nereye başvuru yapacağız diyorsanız okumaya devam edin!

Yeni doğum yapmış bir annenin kendisi aşağıdaki makamlara başvuru yapabilir.

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri (her şehirde bu müdürlükler bulunmaktadır.)
 • Sosyal Hizmet Merkezleri (Genellikle bulunduğunuz ilçenin Kaymakamlık binası içerisinde yer almaktadır. Ama yine gitmeden önce araştırınız.)
 • Yurt dışında yaşayıp yine T.C. vatandaşı olanlar Büyük elçilikler ve Konsolosluklara başvuru yapabilirler.

Başvuru yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Doğum yardımı dilekçesine annenin imza atması gereklidir. (Gerekli dilekçe yazımızın devamında yer almaktadır.)
 • Başvuru öncesi mutlaka bebeğinizin kimliğinin çıkması gereklidir. Kimliği çıkmadan başvuru yapamazsınız.
 • Devlet kadrolarında çalışanlar bulundukları konum fark etmeksizin bu ödemeyi alabilirler. Bu kişiler çalışmış oldukları kurumlarda bulunan muhasebe birimine veya mutemet birimine başvuru yapabilirler.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Yukarı da yer alan resmi makamlardan herhangi birine gidip doğum yardımı başvurusunda bulunacağız zaman sizden bir dilekçe isterler. Doğum yardımı başvuru dilekçesinde şunlar yer almalıdır.

2021 Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi İçin Tıklayınız

 • Para yardımını alacak annenin T.C. Kimlik Numarası, Adı ve Soyadı: Doğum yardımı yalnızca doğum yapan anneye ödenir. Fakat başvuruyu eşinizde yapabilir. Eğer kocanız sizin adınıza başvuru yapıyorsa kocanızın bilgileri yazılması gerekir.
 • Dilekçe de doğum yapan annenin bilgileri doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Kimlik çıkarılan bebek yada ikiz bebeklerinizin T.C. Kimlik Numaralarını ve bilgilerini doğru bir şekilde doldurunuz.
 • Varsa önceki çocukların T.C. Kimlik numaraları da yazılması gereklidir. (Eğer bunları yazmazsanız 2. ve 3. çocuklar için yapılan parasal ayrdımlardan yararlanamazsınız. Sizlere yalnızca 1 çocuk parası yatırılır.

Kamu Çalışanları Doğum Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapmalı?

657 sayılı kanuna göre devlet kadrolarında sürekli veya geçici olarak görev yapan bütün nitelikler doğum yardımı için çalışmış oldukları kurumun muhasebe yada mutemet birimine başvuru yapmaları yeterlidir.

  • Eşinizin doğum yaptığını gösteren belge yada dilekçeyle başvuru da bulunabilirsiniz.
  • Kamuda çalışan anne ise kendisi kuruma dilekçe verebilir.

Doğum Yardımı Parası Nereye Yatacak? Hangi Hesaba Yatar?

Doğum yardımı başvuru sonrasında yapılacak para yardımı herhangi bir banka hesabınıza yatmaz. Başvuru yapılan ismin adına PTT hesabına adına yatırılır. Parasal yardım annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Başvuru sonrasında size en yakın PTT şubesine anne gidip doğum parasını alabilir. Yapmış olduğunuz doğum parasını sorgulamak içinde aşağıda bulunan linki kullanabilirsiniz.

Doğum Parası Sorgulama

Eğer bu süreç hakkında soru sormak istiyorsanız aşağıda bulunan yorum kutusundan sormak istediklerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.