Boşanma Davası Açma

27.04.2019
A+
A-
Boşanma Davası Açma

Kamuvakti okucularımıza bu yazımızda avukat arkadaşlarımızında desteği ile boşanma davası açma konusunu anlatacağız. Hayatın şartları içerisinde yer alan boşanmalar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Boşanmayla ilgili aklınızda soru kalmayacak. Öncelikle boşanma davası nedir onu öğrenelim.

Boşanma Davası Nedir?

Evliliğini çeşitli nedenlerden dolayı sürdüremeyen kişilerin evliliğinin yasal olarak sonlandırılması için eşlerden birinin yada birlikte açmış oldukları davalardır. Her iki eşte evliliklerini bir anlaşmaya bağlı bitiriyorsa anlaşmalı dava olur. Ancak her iki tarafta evliliğin bitirilmesi konusunda bir anlaşmaya varamıyorsa bu çekişmeli bir dava adını alacaktır. Tabii bu dava türlerinin içerikleri ve şartları da farklıdır.

Boşanma Davası Açma Nasıl Yapılır?

Boşanmaya karar verdim ne yapmalıyım? Nasıl boşanma davası açabilirim, boşanmak için şartlar nelerdir? Gibi sorular aklınızdan geçiyorsa hiç telaşlanmayın. çünkü boşanma davası açma konusunda bütün bilgileri yazdık. Boşanmak istiyorum diyen birisi öncelikle boşanma nedenini bilmelidir. Neden dolayı boşanacağını belirleyip ona göre dilekçe yazmalıdır. Ayrıca hazırlanacak dilekçenin ekleri içerisinde boşanma nedenini delillendirecek olaylara ilişkin evraklarda bulunmalıdır. Boşama davası açma için gerekli dilekçe ve evrakları da yazı içerisine ekledik. Okumaya devam edin!

Boşanma Davası Açma

Boşanma davası nasıl açılır, hangi nedenlerden dolayı boşanma davası açabilirim diye düşünmenize gerek yoktur. Boşanmaya neden olabilecek durumları kanundaki ilgili maddelere göre listeledik. Gelin boşanmak için gerekli sebepler nelermiş öğrenelim.

Kanunun 161-166. maddelerine göre boşanma nedenleri

 • Zina
 • Hayata kast
 • Onur kırıcı davranış
 • Kötü Muamele
 • Şiddet
 • Suç İşleme
 • Akıl hastalığı
 • Terk edilme
 • Haysiyetsiz hayat sürme

Yukarıdaki nedenlerin biri yada birinden fazla neden boşanma için yeterlidir. Eşlerden birisi çekişmeli boşanma davası açabileceği gibi, her iki eşinde anlaşmaya varması üzerine anlaşmalı dava da açılabilir.

Boşanma Davası Açma İçin Gerekli Evraklar

Boşanma davası açma için gerekli evraklar çok önemlidir. Mahkeme bu evraklar üzerine bütün işlemleri yerine getirir. Öncelikli evrak bir dilekçedir. Bu dilekçe anlaşmalı dilekçe veya çekişmeli boşanma dilekçesi olarak 2’ye ayrılmaktadır. Tek başınıza boşanma davası açıyorsanız bu dilekçe çekişmeli boşanma dilekçesi olacaktır. Ancak her iki tarafta anlaşıp boşanıyorsa bu dilekçe anlaşmalı boşanma dilekçesi olacaktır. Hazırlanacak olan dilekçeyle mahkeme başvurulur. Şunu da belirtelim çekişmeli bir boşanma her iki tarafından anlaşması üzerine anlaşmalı boşanmaya da dönebilir.

Boşanma davası açma için gerekli evrakların içerisinde boşanmayı gerektirecek delillerinde olması gerekiyor. Bundan dolayı boşanmayı açan eşin delilleri toplaması, mahkeme için tanık göstermesi, eşinin telefon ve mesaj kayıtları, sosyal medya paylaşımları ve kredi ekstreleri gibi delil oluşturabilecek her türlü evrakları davada dilekçenin yanında eklemesi gereklidir.

Boşanma Davası Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma davası açma dilekçesi

Boşanma Davası Dilekçesi ( Avukatlar İçin )

Boşanma Davası Nereye Açılır?

Gerekli dilekçeyi ve delilleri hazırladıktan sonra boşanma davasını nereye açacağım, boşanma davası nereye açılır gibi sorular aklınıza gelecektir. Boşanma davasını Aile Mahkemelerine açmalısınız. Boşanma davalarınıza yalnızca Aile mahkemeleri bakmaktadır. Fakat aile mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde bu davalara Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır. (Yargıtay Mahkemesinin almış olduğu karara göre Aile Mahkemesi’nin bulunmadığı yerlerde boşanma davalarına Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemesi bakacaktır.)

Davayı işleme almaya yetkili mahkeme ise eşlerden herhangi birisinin yerleşim yerinde bulunan aile mahkemeleridir. Ya da eşler son 6 aydır nerede yaşıyorsa o yerin mahkemeleri boşanma davalarına bakar.

Dilekçe ve delilleriniz hazırsa bulunduğunuz bölgedeki Aile Mahkemesine gitmeniz yeterlidir. Eğer aile mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapabilirsiniz.

Boşanma Davasını Açtım, Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası açma işlemlerini ilgili mahkemeye giderek başlattıktan sonra ne yapacağım, ne kadar sürer gibi sorular ortaya çıkacaktır. Dava süreci başladıktan sonra ne kadar sürede boşanılır sorusuna net cevap verilemez, çünkü mahkeme gerekli evrakları ve delilleri ne kadar sürede değerlendirip ne zaman sonuç vereceğini kimse bilemez.
ancak şunu biliyoruz ki anlaşmalı boşanmalar, çekişmeli boşanmalara göre daha kısa sürmektedir. Örnek verecek olursa anlaşmalı boşanma davaları 3-4 ay gibi kısa sürede sonuçlanabilirken, çekişmeli davalar mahkemenin sürecine göre 4-5 yıla kadar sürmektedir. Çekişmeli davaları en aza indirebilmek içinde iyi bir boşanma avukatı tutmanız gerekebilir.

Boşanma Davası Açma Şartları Nelerdir?

Boşanma şartları, anlaşmalı boşanma şartları gibi detaylara da yer verelim. anlaşmalı boşanma davası açma şartları Türk Medeni Kanunu’nun 16. maddesinde açıklanmıştır. Yani anlaşmalı boşanma olması için gerekli şartlar şunlardır.

 • Evlilik en az 1 yıl sürmüş olmalı
 • Eşler birlikte başvurmalı yada eşlerden birinin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi gerekir.
 • Hakim tarafından dinlenilen eşlerin serbest irada sahibi olmaları gerekmektedir.
 • Eğer taraflar boşanma kararı almışsa, mali sonuçları ve varsa çocuklarının durumları hakkında fikir birliğine varmış olmaları gerekiyor.
 • Hakimin boşanacak kişilerin yapmış oldukları başvuruyu yeterli bulmalıdır.

Çekişmeli boşanma davalarını şartları mahkeme tarafından ayrıca değerlendirilmektedir. Mahkemeye sunulan dilekçede bulunan nedenler ve deliller şartların oluşumunu etkilemektedir.

Boşanma Davası Açma Ücreti Ne Kadar?

Boşanma davası açma ücreti harç, mahkeme giderleri, gerek duyulması taktirde tayin edilen bilirkişi ücretleri ve avukatla çalışılmak isteniyorsa avukat ücretlerini ödemeniz gerekiyor. Boşanma davası açma için gerekli harç ücreti 2019 yılında 35,90 TL’dir. Mahkeme ücretlerine baktığımızda işte tebligat çıkarılması, mahkeme tanık sayısı, bilirkişi, boşanma davasını çekişmeli yada anlaşmalı olmasına göre değişmektedir. Avukat ücreti de boşanma avukatlarına göre değişebilmektedir. Avukat ücretli anlaşmalı boşanmalarda daha az olmaktadır. Fakat çekişmeli boşanma davaları belkide uzun yıllar sürebileceği için avukat ücretleri de fazla olacaktır. Çekişmeli davalarda tanık sayısı, bilirkişi tayin edilmesi ve dava süresinin uzun olması gibi durumlar boşanmayı sürecini uzatacaktır. Örnek verecek olursak İstanbul Barosu’nda bulunan avukatların ücretlerini incelediğimizde, 2019 yılında anlaşmalı davalara avukatlar 5000 TL, çekişmeli davalar ise 7300 TL gibi bir ücret alacaklardır.

Tek Celsede Boşanabilir Miyim?

Boşanma davasının ne kadar sürebileceğini önceki başlıklarda yanıtladık. Tek celsede boşanabilir miyim, tek celsede boşanma ne kadar sürer? Buna cevabımız evet olacaktır. Tel celsede boşanma mümkündür. Tel celsede boşanma tek bir duruşmada boşanma gerçekleşiyor olsa bile bu mahkeme süreci 1 günde sona ermeyecektir. Çünkü boşanma dilekçesinin hazırlanması, davanın açılması, hakimin boşanacak tarafları dinlemesi gibi işlemler süreci uzatacaktır. Bunları düşündüğümüzde tel celsede boşanma 1-2 aylık bir süreci kapsamaktadır.

Boşanma Davasında Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanma davası açma sırasında kadınların bazı hakları bulunmaktadır. Gelin bu hakları madde madde öğrenelim.

 • Mal paylaşımı
 • Velayetin kendisine verilmesi
 • Maddi ve manevi tazminat
 • Nafaka

Kadınların bu gibi haklardan yararlanabilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Örnek verecek olursa çocuğun kendisine velayet olarak verilebilmesi için mahkemenin çocuğun menfaati için annenin yanında kalması için karar alması gerekmektedir. Kadının nafaka veya tazminat talep edebilmesi için boşanma durumunda erkekten daha az suçlu olması gerekiyor. Eğer kadın nafaka ve tazminat Hakkıından yararlanmak istiyorsa boşanma dilekçesinin tam ve titiz bir şekilde yazmalıdır. Dilekçe tam ve titiz bir şekilde yazılmadığı taktirde kadınlar tam manasıyla nafaka ve tazminattan yararlanamayabilir. Çünkü boşanmayı gerektirecek durumları kadın tam manasıyla yazamazsa erkek kusurlu olsa bile bunu ortaya çıkaramaz.

Boşanma Davası Açma Süreci

Boşanma davası açma süreci eşlerin birinin yada birlikte yetkili mahkemeye başvurmasıyla başlamaktadır. Boşanma davası açmanın aşamalarını tek tek yazalım.

 1. Boşanmak için öncelikle boşanma dilekçesi yazılması gerekiyor. (Boşanma dilekçesi yazarken boşanma avukatından yardımcı almanızı öneriyoruz. Doğru yazılacak bir dilekçe boşanma seyrini değiştirmektedir.)
 2. Boşanma işlemlerinin sağlıklı bir biçimde yürütülmesi için bir avukatın tutulması önemlidir.
 3. Boşanma türü anlaşmalı boşanma ise anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanır.
 4. Boşanma süreci başlar. Mahkeme süreci duruşmalar şeklinde devam eder.

Not: Bu süreçler içerisinde maddi durumunuz yeterliyse mutlaka avukat tutmalısınız. Eğer maddi durumunuz yetersiz ise, bulunduğunuz bölge barosundan ücretsiz avukat talep edebilirsiniz.

Boşanma Davası Duruşmaları

Boşanma davası duruşmaları sırayla şöyle gerçekleşir.

 • Ön İnceleme: Dava şartları ve davaya yapılan itirazlar değerlendirilir.
 • Tahkikat: Boşanacak eşlerin ortaya attıkları iddialar ve savunmalar incelenir.
 • Sözlü Yargılama: Duruşma esnasında boşanacak eşlerin son sözleri alınır.
 • Hüküm: Mahkeme yargılama sonucunda hüküm verilir. Verilen karar kişilere tebliğ edilir.

Boşanma Davasında Nafaka Süreci

Boşanma süreci içerisinde paraya ihtiyacı olan taraf karşı taraftan nafaka isteminde bulunabilir. Boşanma da alınacak nafaka: iştirak, yoksulluk, yardım nafakası olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca dava sırasında hükmedilebilecek olan nafaka çeşidine tedbir nafakası denir.

Tedbir nafakası: Boşanma sürecinde hakimin nafaka isteyen tarafa geçici olarak verilmesini istediği nafaka türüdür.

Yoksulluk:Bu nafaka türü boşanma durumunda yoksul düşecek tarafa verilen nafakadır. Ancak nafakayı alan kişi boşanma sürecinde karşı taraftan daha az kusurlu olmalı ve haklı olmalıdır.

İştirak Nafakası: Bu nafaka çocuklar için düzenlenmiştir. Çocukların velayetini almayan kişi çocukların her türlü bakım ve eğitim giderlerini karşılar.

Boşanma Davasında Tazminat Süreci

Boşanma durumunda tazminat istenebilir. Fakat boşanmada tazminat talep eden kişi boşanma sürecinde az kusurlu veya hiç kusurlu olmaması gerekir. Boşanma sürecindeki tazminat iki türlüdür.

Maddi Tazminat: Boşanma sürecinde tazminat talebinde bulunan kişinin evlilikten zarar görmesi ve az kusurlu olması durumunda mahkeme karşı tarafa tazminat yükümlülüğü verebilir.

Manevi Tazminat: Boşanma sürecinde evlilikten kişilik hakları bakımından dolayı zarar gören kimse manevi tazminat hakkında hakimin takdiri çerçevesinde kullanabilir.

Boşanmada Mal Paylaşımı

Evlenme durumunda eşler arasında ekonomik bir ortalık başlayacaktır, ancak boşanma durumunda ekonomik ortalık son bulacaktır. İşte boşanmada mal paylaşımı adı verilen bu süreç eşlerin tabii oldukları yasalara göre düzenlenmektedir. Türk Medeni Kanunu mal paylaşımını 4 farklı şekilde düzenlemiştir. Eşler evlenirken herhangi bir ekonomik ortaklığı kendileri belirlemediyse, evlilik sürecinde elde edilen mallar katılma rejimi olarak adlandırılır.Bazı evlenmelerde evlilik sözleşmesiyle elde edilen mallar kesin olarak belirlenmektedir. Fakat böyle bir durum yoksa mal paylaşımı Türk Medeni Kanunu’nun 179. maddesiyle düzenlenmiştir.

Boşanma Davası Açma İçin Avukat

Boşanma davası açma ülkemizde her yıl yaygınlaşmaktadır. Boşanma esnasında az kusurlu olan kişi yanlış dilekçe ve yönlendirmeler sonucunda kusurlu gözükebiliyor. Bu durumdan korunmak için kişilerin iyi bir boşanma avukatıyla görüşmeleri gerekmektedir. Boşanma avukatı sizin için boşanma dilekçesi ve gerekli evrakları hazırlayacaktır. Evrakların mahkemeye sunulması sürecini takip eder ayrıca, sizin adınıza duruşmaları da takip edecektir. Boşanma avukatı çekişmeli bir boşanma sürecinin süresini de kısaltabilir. Boşanma sürecinde tazminat, nafaka ve çocukların velayeti gibi talepleri de avukatlara danışmakta fayda vardır. kaynak : Antalya sosyal medya

 

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.