ALTIN 1.029,02
DOLAR 17,3200
EURO 18,1599
BIST 2.514,70
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Açık

Askerlik Yaşı Kaçtır?

05.05.2019
A+
A-

Askerlik yaşı hesaplama 2020, askerlik yaşı sorgulama, eskiden askerlik yaşı kaçtı, askere kaç yaşında gidilir 2020, askerlik yaş sınırı 41, askere kaç yaşında gidilir 2001, askere gitme yaşı hesaplama 2020, bedelli askerlik yaşı 2020 gibi bütün başlıkları bu haberimizden öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yaşı Kaçtır?

En çok merak edilen sorulardan biri olan askerlik yaşı kaçtır, 2020 yılında askere gitme yaşı kaçtır, 19 yaşında askere gidilebilir mi? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızda yazacağız. 1111 sayılı askerlik kanuna göre bu soruların cevaplarını vereceğiz. Ayrıca kısa ve uzun dönem askerlikle ilgili bilgilerde vereceğiz.

Askerlik Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu görevlerinden biri de askerliktir. Türkiye’de yaşayıp Türk vatandaşı olan her erkek bu görevi yapmak zorundadır. Türkler tarih boyunca askerlik yapısına önem verip, Dünya’nın sayılı orduları arasına girmiştir.

 • Askerler ülkenin toprak bütünlüğünü korur.
 • Yaşanılabilecek savaş ve dış tehlikelere karşı ülkeyi savunur.
 • Askerlik zorunlu ve devlete olan bir borçtur.

Askerlik uzun ve kısa dönem olarak 2’ye ayrılmaktadır.  Kişinin almış olduğu eğitime göre askerlik türü de değişmektedir. Askerlik çağına gelip de askere giden kişinin mesleği önemlidir. 4 yıllık üniversite mezunu olan kişiler kısa dönem askerlik yaparken, diğer eğitim kurumlarından mezun olanlar ise uzun dönem askerlik yapmaktadır.

Askerlik Yaşı Kaçtır?

Askerlik yaşı nüfus cüzdanlarında yazan doğum tarihi bilgilerine göre hesaplanır. Her erkek 20 yaşına girdiği an askerlik süreci başlar. Fakat askerlik yaşı kişinin eğitim hayatına göre değişkenlikte gösterebilmektedir. Eğer bir erkek minimum 21 yaşına geldiyse ve herhangi bir eğitim hayatı yoksa, bir eğitim kurumunda okumuyorsa askere girmek zorundadır.

Askerlik yaşı 20 değil mi? Neden 21 Yaş yazıyor?

20 yaşına gelen her Türk vatandaşı askerlik yoklaması, muayene, sevk ve celp dönemlerine tabii tutulur.

Askerlik yoklaması: 20 yaşına gelen her erkek vatandaşın askere gitmesinin uygun olup olmadığının incelenmesi durumuna verilen isimdir. Askerlik yoklamasında kişinin eğitimi ve sağlık durumu araştırılır. Bunun sonucunda kişi ya askere çağrılır yada askerliği tecil ettirilir.

Askerlik Muayenesi: Askere gidecek kişinin askerliğe elverişli olup olmadığı bir doktor tarafından kontrol edilir. Daha önceki yıllarda muayene edilecek asker adayı doktorun talep etmesi durumunda soyunabilirdi. Ancak son yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yönetmeliği değiştirildi ve bu uygulama ortadan kaldırıldı. (Ama halen öyle sanılıyor ve herkes askerlik muayenesi olan kişiye bu soruyu soruyor. En güzeli bu soruyu eskiden askere giden kişilere sormak en mantıklısıdır.)

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eski sağlık yönetmeliğinde bu durum 5. madde de şöyle açıklanmaktadır. ”Kişinin ruh sağlığı ve beden sağlığı dikkatli bir şekilde incelenir, nabız kontrol edilir, kan basıncı ölçülür, kişi soyunur boy ve kilo tespit edilir” hükmüyle açıklanıyordu. Fakat yapılan değişiklikle bu madde ”Yükümlülerin tam bir fizik muayeneleri yapılır” şekliyle değiştirilmiştir. Kısacası askerlik muayenesinde soyunma gibi bir durum yoktur.

Fakat dediğimiz gibi eğitim hayatını sürdüren bir vatandaş askere 20 yaşında gitmek zorunda değildir, aşağıda askere gitme yaşını detaylı bir biçimde yazdık.

Celp Dönemi: Askere gitme yaşına gelmiş erkek vatandaşların bağlı bulundukları il yada ilçe nüfuslarındaki askerlik şubelerinin askere alınacak vatandaşların zaman gösteren çizelgelerine celp dönemi denmektedir.

Yeni Askerlik Yaşı ve Sistemi

Yeni askerlik sisteminde askerlik süresi 6 aya düştü. Artık 12 ay askerlik kanunlardan kaldırıldı. 6 ay askerliğini tamamlamış kişiler terhis olabilecekler, ancak kalmaları durumunda 6 ay daha maaşlı şekilde askerlik görevini sürdürebilirler. Bu durumda 2 bin lira maaş verilecektir. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerinde görev yapan askerlere ek bin lira para verilecektir.

Artık bedelli askerlik de sürekli hale geliyor 20 yaşına gelen her asker adayı 31 bin lira karşılığında askerliğini bedelli kapsamında yapabilecektir.

Asker kaçağı yada bakaya kalanlar 1 defa mahsus bedelli askerlik hakkından yararlanabileceklerdir.

Yeni askerlik yaşı ve sistemde 4 yıllık üniversite mezunu kişiler askerliklerini yedek subay olarak yapabileceklerdir. (TSK’nın ihtiyacına göre bu sayı belirlenecektir.) Yedek subay dışında lisans mezunları askerlik hizmetlerini yedek astsubay, erbaş ya da er olarak yapacaktır. Burada önemli olan TSK’nın o dönem ihtiyacıdır.

Eğitim Türlerine Göre Askerlik

 • 4 yıllık (lisans) üniversite okuyan bir vatandaş 29 yaşına kadar askere gitmeyebilir. Ancak 29 yaşına geldiyse ve halen okulu devam ediyorsa, askere gitmesi mecburidir.
 • Yüksek Lisans eğitimi alan bir vatandaş 35 yaşına kadar askere gitmeyebilir. 35 yaşına geldiğinde askere gitme zorunluluğu vardır.
 • Üniversiteden yeni mezun olmuş ve yüksek lisans yapmayacak vatandaşlar askerlik sürecini 2 yıl daha erteleyebilir.

Genelkurmay Başkanlığı 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre askerlik yaşı 21-41 yaş arası belirlemiştir. Yani bir erkek 41 yaşına gelmeden askerlik görevini yerine getirmesi gerekir. 

Askerlik Yaşı | Bedelli Askerlik

Askerlik Yaşı | Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik

Adından anlaşılacağı üzere askerliğin bir bedel karşılığında yapılmasıdır. Genel Kurmay Başkanlığı tarafından bedelli askerlik devletin ihtiyaçlarına göre çıkartılır. Bedelli askerliğin eşitlik ilkesine zarar vermediği Anayasa Mahkemesi tarafından da onaylanmıştır.

Ülkemizde askerlik yaşı 20 olarak belirlenmiştir. Kısa dönem askerlik 6 ay, uzun dönem askerlikte de yeni yasayla artık 6 ay oldu. Ancak bazı vatandaşlar işleri ve çeşitli nedenlerden dolayı bedelli askerlikten yararlanmak istiyorlar. Para karşılığı askerlik yapmak da denilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Bedelli Askerlik yasası 10 kez çıkartılmıştır. İlk defa 1987 yılında çıkarılan bedelli askerlik 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Gölcük Depremi nedeniyle tekrar çıkartıldı, bundaki amaç ülke ekonomisine katkı sağlamaktı.

Eskiden bedelli yaşı kaçmış onları öğrenelim. Bedelli askerlikte askerlik yaşı değişebiliyor.

 • 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik yaşı: 30 yaşından gün almış olmak şartı taşırken, ücret de 30 bin TL olarak belirlenmişti.(21 gün askerlik eğitiminden de muaf tutulmuşlardı.)
 • 2 Aralık 2014 tarihinde çıkarılan bedellik askerlikte yaş 1 Ocak 1988 tarihinden önce doğanlar için geçerli olmuş ve ücret ise 18 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • En son bedelli askerlik 1 Ocak 2015 tarihinde çıkarılmış ve bedelli askerlik yaşı 27 yaş olarak belirlenmiş ve ücrette 18 bin TL olmuştur. 

Askerlik Yaşı Sorgulama

Askerlik yaşı sorgulama işlemi oldukça basittir. E-devlet yardımıyla askerlik durumunuzu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bunun için Askerlik Durum Belgesi Sorgulama modülünü kullanabilirsiniz. Nasıl yapmanız gerektiğini sıryala yazdık.

 • https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama sitesine giriyoruz.
 • Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıklıyoruz.
 • E-Devlet giriş bölümünü yönlendirildik. Buradan T.C. Kimlik No ve şifremizi yazıp giriş yapıyoruz.
 • Bilgilendirme yazısı çıkacak. Bilgilendirmeyi yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum kutucuğunu işaretleyip ”Devam Et” diyoruz.
 • Sonra karşımıza kimlik bilgileri ortaya çıkıyor. Aşağıda bulunan Yeni Belge Oluştur deyip belge oluşturabilirsiniz. Böylelikle askerlik yaşı sorgulama işlemini de yapmış olursunuz.

Askerlik yaşı hakkında bilgi sahibi oldunuz. Eğer ne zaman askere gideceğim diye merak ediyorsanız aşağıda bulunan yorum kutusuna yazabilirsiniz editörlerimiz sizlere yardımcı olacaktır. Sorularınız uzmanlarımız tarafından yanıtlanacaktır.

Hakan ÇERKEZ
Hakan ÇERKEZ
İsmim Hakan, kamuvakti.com sitesinde e-devlet, vatandaşlık, sağlık, emeklilik, memurlar ve kamu için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum. Özel sektörde danışmanlık üzerine çalışıyorum. Her türlü sorularınızı cevaplandırabilirim ve takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. BARIS dedi ki:

  05.09.2000 LIYIM ASKERE NE ZAMAN GIDEBILIRIM

  1. Hakan ÇERKEZ dedi ki:

   05.09.2000 tarihinde doğdunuz fakat henüz 19 yaşındasınız askerlik yaşı 20 olduğuna göre 05.09.2020 tarihinde 20 yaşına gireceksiniz o tarihten sonra askere gidebilirsiniz.

   1. Hüseyın dedi ki:

    Nasıl yani 20 de muyane olup 21 demi gidicek

  2. Eminali bal dedi ki:

   Ne zaman askere gidebilirim yas hesaplamasi nasil oluyor

 2. ümit dedi ki:

  askerlik yaşsınırı 20-41 deniyor bu tam olarak ne anlama geliyor ? 41 yaşındayım bakayayım

  1. Hakan ÇERKEZ dedi ki:

   20 – 41 yaş arasında askere gidilmesi şarttır bu yaş dışında askerlik yapmamak suç olarak kabul ediliyor.

 3. Ali dedi ki:

  Hocam ben 31.01.2001 tarihinde doğduğum kaç yaşında askere giderim?

  1. Hakan ÇERKEZ dedi ki:

   Siz 31/01/2021 tarihi itibariyle 20 yaşına gireceksiniz ve sonrasında ilk celp döneminde askerlik bilgileriniz size ulaşacaktır.

 4. Eren Çelik dedi ki:

  28.06.2001 doğumluyum üniversite sınavına 2021 de doğum günümden önce gireceğim fakat sonuçlar açıklanmadan 20. Yaşıma girmiş oluyorum bu durumda ne oluyor ?

  1. Hakan ÇERKEZ dedi ki:

   Endişelenmenize gerke yok 20 yaşına girer girmez askere gitmezsiniz 20 yaşında celp dönemleri olur üniversite sınavına gireceğiniz için herhangi bir sorun oluşmaz. Üniversiteyi de kazanırsanız askerliğiniz ertelenir.

 5. Numan dedi ki:

  Ben 19 yaşıma yeni girdim 1 ay oldu askerliğime varmı birde e devletten kontrol etmeme gerek varmı gene

  1. Hakan ÇERKEZ dedi ki:

   Kontrol etmenize gerek yok 20 yaşına girdiğinizde kontrol edebilirsiniz.

 6. Muhammed Özdemir dedi ki:

  15 10 2000 Doğumluyum Ne Zaman muane Olurum Şimdi muane Olabilirmiyim

  1. Hakan ÇERKEZ dedi ki:

   15/10/2020 tarihinde 20 yaşına gireceksiniz o tarihten itibaren askerlik işlemleri süreci başlayacaktır. Şuan askerlikle bir ilişiğiniz bulunmamaktadır.

 7. Swfkan dedi ki:

  Hocam ben 28.02.2000 doğumluyum ama ben 09.07.2019 tarihinde muayene oldum tam olarak ne zaman askere gidecem

  1. Hakan ÇERKEZ dedi ki:

   28.02.2020 tarihinden sonra askerlik celp dönemi gelir ve o günden itibaren e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

 8. Sefkan dedi ki:

  Ama hocam askerlik şubesine gidince bana kasimda gideceksin dedi 19 yaşinda askere gidilir mi ben gidilmez diye biliyorum birde ben muayene olmuşum 9temmuzda

 9. Ayhan dedi ki:

  Beyler acilen cevap alabilirmiyim 01.02.2020 yılına kadar tecilli yim ne zaman askerlik şubesine gidecem 2000 liyim lise mezunuyum 18 yaşındayım şuanda tecili uzattirayimi yoksa erkenden gideyimmi öle bise varda acilen cevap alsam iyi olur

  1. Hakan ÇERKEZ dedi ki:

   Eğer üniversite sınavına girip bir bölümde okumaya başlamadıysanız 01.02.2020 tarihine az bir süre kala gidip tecil işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

 10. Ayhan dedi ki:

  Mesleki ve teknik Anadolu lisesi mezunuyum

 11. Ayhan dedi ki:

  19 yaşıma girdikten sonra 3 yıl tecil hakkımız var ya 25 yaşına kadar askerligimi uzatirabiliriz 22 yaima kadar tecilli olurum zaten 20 yaşıma girdikten sonra ocak ayında asker lik işlemeleri mi yapabilirmiyim

 12. Hüseyın dedi ki:

  Hocam ben 24.03.2000 doğumluyum ne zaman muayne olurum

 13. Eslem dedi ki:

  Erkek arkadaşım 28.04.2000 doğumlu celp döneminde şubatta var bide mayıs ağustos falan var henüz daha 20 olmadı şubatta çağırılırmı yoksa 20 yaşını doldurup mayıs gibi mi gider

 14. Bülent dedi ki:

  42 yaşındayım bedelli celp dönemindeyim, askere gitme yaşım dolmuş durumda yinede askere gitmek zorunda miyim?

 15. Eminali bal dedi ki:

  13.12.2002 askere ne zaman gidebilirm

 16. Hasan dedi ki:

  Benim doğum 20 mayıs 2001 2020 de askere gidebilir miyim

 17. Ahmet uludağ dedi ki:

  10.01.1997 doğumluyum. lise son sınıftayim. askere ne zaman giderim?

 18. Volkan uludağ dedi ki:

  10.01.1999 doğumluyum
  lise son sınıftayim.
  askere en son ne zaman giderim?

 19. umut dedi ki:

  tabi bak ben 18 ysaımdayım 19 girdim e develt kagıt geldi askerlik için on bak açilen

 20. Mehmet çiftçi dedi ki:

  Hocam ben,10.12.2002.dogumluyum nezaman askere giderim